Conwayův manažer a kouč volají po změně

Publikováno: 5.6.2010

Dvojnásobný vítěz Indianapolis 500 Arie Luyendyk a bývalý pilot série CART Mark Blundell volají po změně koncepce doplňovaní paliva. Projevují obavy ohledně šetření paliva v závěru závodů a následného nebezpečí prázdné nádrže, což byl případ Ryana Hunter-Reay do nějž narazil Mike Conway.

Conwayův manažer a kouč volají po změně

V posledním kole závodu Indianapolis 500 došlo mezi oběma jezdci k vážné havárii. Hunter-Reay šetřil palivo, ale ve třetí zatáčce mu náhle došlo a za ním jedoucí Conway do vítěze závodu v Long Beach narazil. Conway vylétl do vzduchu a očesal monopost o plot. Z havárie si odnesl zlomenou nohu a zlomeninu hrudního obratle. Rekonvalescence bude trvat minimálně tři měsíce.

Mark Blundell, Conwayův manažer, věří ve zdravý rozum vedení IZOD IndyCar a dožaduje se změny pravidel, která by zamezila podobným incidentům. "Co jsme viděli v neděli by se nemělo opakovat," uvedl Blundell. "Mohlo dojít k tragédii, nejen na dráze, ale i na tribunách."

"Je zapotřebí udělat něco, aby se taková situace neopakovala. Pokud jezdci dojde palivo v ideální stopě, jezdec za ním nemá šanci zareagovat," pokračoval Blundell, který navrhoval pravidlo o minimálním množství paliva v nádrži po projetí cílem. "IRL by se na to měla určitě podívat. Nařídit pilotům, kteří šetří palivo, držet vnitřní nebo vnější stopu mimo ideální stopu. Tím by nehrozila srážka."

Sportovní ředitel IRL Brian Barhnart v zásadě souhlasil, ale upozornil, že Hunter-Reay zpomalil a téměř okamžitě do něj Conway narazil. "Před každým závodem říkáme jezdcům, ať v případě technických problémů sjedou na vnitřní stranu a co nejrychleji se snaží uhnout."

K Blundellovi se přidal i Luyendyk, vítěz Indy 500 z let 1990 a 1997, který Conwaye na Indianapolis koučoval. "Za normálních situací, pokud vůz jede příliš pomalu, je vedením závodu odvolán, aby nedošlo k nehodě. Jenže v neděli nechali každého jet, přestože špička pole jela mnohem pomaleji, aby šetřila palivem. Na oválech se nesmí stávat, aby někomu došlo palivo," poukazoval Luyendyk na hrozící nebezpečí. "Mike neměl kam uhnout, jezdil 350 km/h, zatímco někteří 320 km/h. Myslím, že v F1 je pravidlo o minimálním množství paliva v nádrži po závodě, to by se mělo zavést i v IZOD IndyCar."

~
Havárie Mike Conwaye

Push To Pass přinesl výhody, zároveň nebyl zapotřebí
Systém Push To Pass byl poprvé představen v roce 2009 v Kentucky. Jezdci nabídli fanouškům perfektní podívanou, která jen těsně neskončila vítězstvím Eda Carpentera. Od té doby mají Push To Pass k dispozici na každém závodě, včetně Indianapolis, kdo ho každý pilot využíval po svém.

Například Ryan Hunter-Reay na něj téměř zapomněl. "Příliš jsem ho nevyužíval, neměl moc velký efekt. Dokonce mi ho tým musel připomenout, protože jsem ho přestal používat," přiznal se Hunter-Reay.

Naopak Helio Castroneves systém uplatnil. "Když jsem spadl do hlouby pole, provedl jsem díky němu několik dobrých manévrů. Kéž bych ho mohl využít častěji, ale v závěru jsem musel šetřit palivo."

Townsend Bell se s Push To Pass setkal poprvé. "Měl větší efekt než jsem předpokládal," uvedl Bell, který dojel na 16. pozici. "Především v provozu mi pomáhal. Akcelerace nebyla nijak závratná, ale pokud ho užijete ve správný moment, pomůže vám."

Scott Dixon, Hideki Mutoh a Alex Tagliani zmáčkli tlačítko přídavného výkonu hned na startu. Powerovi téměř polovinu závodu nefungovalo. Dario Franchitti systém nepoužíval, na čele strávil 155 kol a krátkodobou výhodu prakticky nepotřeboval. Naopak Marco Andretti vypotřeboval deset z patnácti Push To Pass v první polovině závodu, tým ho musel upozorňovat, ať si něco schová na závěr.


Dario Franchitti chce zůstat minimálně ještě jeden rok.
Dario Franchitti začal vyjednávat o prodloužení kontraktu. Franchitti po návratu z NASCAR roku 2009 podepsal s Chipem Ganassim jednoletou smlouvu, po vítězství v Indianapolis přiznal, že hodlá pokračovat i v roce 2011.

Sedmatřicetiletý Franchitti chce o prodloužení vyjednávat v co nejbližší době. "Chip mi řekl, že v blízké době neskončím, takže hádám, že se o smlouvě začneme bavit brzo," uvedl Franchitti. "Miluji závody IZOD IndyCar, líbí se mi kam série směřuje a mám rád co dělám."


Simona De Silvestro se stala nejlepším nováčkem na Indianapolis 500, přestože dojela na 14. pozici za dalším nováčkem Mariem Romancinim, o ceně rozhodovala odborná porota, která dala přednost švýcarské závodnici. Mike Conwaye nahradí v kokpitu Tomas Scheckter, s týmem se dohodl zatím na jednom závodě. Davey Hamilton v Texasu nenastoupí, podobně jako Raphael Matos v Indianapolis havaroval a tým stěží stihl připravit vůz alespoň pro Matose.

Foto: IndyCar
Zdroj: IndyCar

Fotbalové ikony na SPORT 5!

29.5.2019Fotbalové ikony na SPORT 5!

Ronaldo, Messi a spol. na SPORT 5!

22.5.2019Ronaldo, Messi a spol. na SPORT 5!

Po pravém dakarském testu převládají v Buggyře dobré pocity!

14.6.2019Po pravém dakarském testu převládají v Buggyře dobré pocity!

Třinecké závody MMČR Miniracing 2019

14.6.2019Třinecké závody MMČR Miniracing 2019

Sedmý ročník obnovených závodů Ceny města Jičína 2019

14.6.2019Sedmý ročník obnovených závodů Ceny města Jičína 2019

Filip Mareš se chystá na žhavé Hustopeče

14.6.2019Filip Mareš se chystá na žhavé Hustopeče

Charouzovi hoši na Red Bull Ringu bodovali: Jedno vítězství a celkem čtyři pódia!

10.6.2019Charouzovi hoši na Red Bull Ringu bodovali: Jedno vítězství a celkem čtyři pódia!

Myslivcová má focení jako životní poslání: Od miminek až na závodní okruhy

10.6.2019Myslivcová má focení jako životní poslání: Od miminek až na závodní okruhy

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace