Jde Scott Dixon pomalu, ale jistě za třetím titulem IndyCar?

Publikováno: 2.8.2012

V posledních více než třech sezonách žil Scott Dixon poněkud ve stínu svého kolegy z týmu Target Chip Ganassi Racing Daria Franchittiho a Helia Castronevese z týmu Penske.

Jde Scott Dixon pomalu, ale jistě za třetím titulem IndyCar?


Přímý přenos ze 12. závodu IndyCar Series 2012 z okruhu v Mid-Ohiu sledujte na programu SPORT 5. Závod startuje v neděli 5. srpna v 18:55 hodin našeho času.

Dixon si své zářné okamžiky prožil v letech 2003 a 2008, kdy zvítězil v IndyCar Series a v roce 2008 dokonce vyhrál i slavný závod Indy 500. V žebříčku jezdců s nejvyšším počtem vítězství drží druhou příčku s osmadvaceti triumfy; první je Franchitti s jednatřiceti výhrami na kontě. V posledních pěti sezonách Dixon vždy skončil na třetím nebo lepším místě v hodnocení šampionátu.

Dixonovy úspěchy jsou skutečně zaznamenání hodné a jednou by mohly stačit na vstup do síně slávy. Přesto Scott Dixon zůstává poněkud ve stínu ještě úspěšnějšího týmového kolegy Franchittiho. Ten má na kontě tři vítězství v závodě Indy 500 a od roku 2007 již čtyřikrát vyhrál šampionát. Franchittiho hvězda stoupá i mimo závodní tratě - třeba sňatkem s herečkou Ashley Judd. Další soupeř Castroneves vyhrál Indy 500 třikrát a také on se suverénně pohybuje i mimo svět motorů - v roce 2007 například zvítězil v populárním pořadu 'Dancing with Stars'.

~

Narozdíl od svých kolegů se Dixon soustředí hlavně na závody a jinak žije v podstatě tiše. Užívá si rodinného života s manželkou Emmou a dcerkou Poppy a věnuje se triatlonu. Také ví, kdy je čas pomoci blízkým. Poté, co jeho kolega z týmu Gannasi Dan Wheldon loni na podzim tragicky zahynul v havárii v závodě v Las Vegas, Dixon vzal rodinu a pronajal si dům v St. Petersburgu na Floridě, aby byl nablízku vdově Susie Wheldon. Byl to on a jeho manželka Emma, kdo Susie pomohl překonat nejtěžší časy.

Dixonovu povahu charakterizuje síla a odhodlání být na 'vaší' straně v každé situaci. I z toho důvodu trvá jeho angažmá v týmu Ganassi již jedenáct sezon, tedy déle než v případě kteréhokoli jiného pilota v historii tohoto týmu.

Ačkoli Dixon bývá přezdíván Iceman pro své chladnokrevné chování na trati, které pro něj však bylo typické především v začátcích kariéry, závodí stále s vášní. V sezoně 2012, ve chvíli, kdy do konce šampionátu zbývají čtyři závody, drží čtvrté místo průběžného pořadí. Na vedoucího Ryana Hunter-Reaye (362 bodů) ztrácí jednašedesát bodů; druhý Castroneves má na kontě 339 bodů a třetí Will Power 336.

~

Zbývající podniky ale hrají do karet Dixonovi. Již tuto neděli se šampionát zastaví v Mid-Ohiu, kde to Dixon umí - zvítězil tu třikrát z pěti startů. "Pro mě je to úžasné místo a myslím, že tam jedeme s dobrou šancí," říká Dixon. "Je to okruh staršího amerického typu jako Watkins Glen a dá se tu jet skutečně agresivně. S každým kolem můžete získat lepší čas."

IndyCar bude pokračovat v Sonomě, kde Dixon zvítězil v roce 2007, pak se přesune do ulic Baltimoru a finále se odehraje na trati California Speedway ve Fontaně. "Do každého ze zbývajících víkendů budeme startovat jako do kteréhokoli jiného. A budeme věřit, že můžeme vyhrát. To je ostatně důvod, proč tento sport dělám. Všechny zbývající tratě by nám mohly vyhovovat. Nepochybuji, že můžeme vyhrát, a věřím, že vyhrajeme alespoň dva z těchto závodů," tvrdí přesvědčivě Dixon. "Chceme se dostat před naše soupeře, ale určitě jim nepřejeme nic špatného. Spíše sobě bychom přáli trochu štěstíčka."

Jediné Dixonovo letošní vítězství přišlo na městské trati Belle Isle v Detroitu. V každé z posledních osmi sezon však alespoň jednou zvítězil a v šesti z nich se dočkal víckrát. Historie je tedy dalšímu triumfu nakloněná. A třeba i dalšímu titulu...

Pozor změna! Oblíbený K.O. magazín bude mít nově premieru každou sudou středu

15.7.2019Pozor změna! Oblíbený K.O. magazín bude mít nově premieru každou sudou středu

Shrnutí průběhu letošní sezóny a plán na rok 2020 z pohledu komise SZM

11.7.2019Shrnutí průběhu letošní sezóny a plán na rok 2020 z pohledu komise SZM

Filip Mareš jede na domácí Bohemku s odhodláním

10.7.2019Filip Mareš jede na domácí Bohemku s odhodláním

PEUGEOT RALLY CUP – Na Bohemce opět v nové sestavě

10.7.2019PEUGEOT RALLY CUP – Na Bohemce opět v nové sestavě

Jachting: Další možnost kvalifikace na olympiádu nevyšla

10.7.2019Jachting: Další možnost kvalifikace na olympiádu nevyšla

Filip Salač si po nezaviněném výletu mimo trať připisuje nejlepší výsledek sezóny

8.7.2019Filip Salač si po nezaviněném výletu mimo trať připisuje nejlepší výsledek sezóny

V sobotu dvakrát bronz, neděle s příchutí brambor. Lacko se i přesto dotáhl na medailové příčky

8.7.2019V sobotu dvakrát bronz, neděle s příchutí brambor. Lacko se i přesto dotáhl na medailové příčky

Výborné 7. místo a první mistrovské body pro Olivera Königa

8.7.2019Výborné 7. místo a první mistrovské body pro Olivera Königa

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace