Skvosty s vůní benzínu zvou na „Velké cesty“

Publikováno: 16.5.2019

Unikátní přehlídka historických i současných vozů bude o víkendu 19. 21. 7. 2019 potřetí k vidění v Plzni. Historické i moderní automobilové a motocyklistické skvosty zaplní vnitřní haly i nádvoří DEPO2015. Kromě legendárních značek a sběratelských kousků představí i zajímavé automobilové osobnosti.

Skvosty s vůní benzínu zvou na „Velké cesty“

Letos se pod tématem „Velké cesty“ objeví dobrodruh Dan Přibáň se svými trabanty, cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z expedice Zikmund 100, dakaristé Martin Macík jr. a Jan Brabec, či Tomáš Vejmola s nejspíš jediným pojízdným tuktukem v Evropě. Zaujme i výstava věnovaná výročí plzeňského Metalexu. Novinkou letošního ročníku budou prezentace a „spanilé jízdy“ autoklubů, které představí značky Rolls Royce, Jaguar, Ferrari, Corvette, nebo Mercedes Benz.

Návštěvníky čeká po celé tři dny také hudební program, street food občerstvení, závody na šlapacích motokárách a další zábava pro celou rodinu.

Vstupenky jsou již nyní v předprodeji za speciální „first minute“ cenu na www.skvosty- plzen.cz.

Přehlídka, kterou vloni a předloni navštívilo celkem na dvacet tisíc milovníků historických a luxusních aut, nemá ambici být největší, ale stát se nejkvalitnější přehlídkou nejkrásnějších kousků u nás,“ říká Roman Jurečko, předseda Nadačního fondu Plzeň sobě, který akci pořádá. „A nebude jen o autech, ale krásných věcích obecně. Expozice doplníme o designový nábytek, vzácné bonsaje, nebo umělecká díla sochaře Michala Gabriela,“ dodává Jurečko.

Doprovodný program na cestovatelské scéně zahájí v pátek jeden z nejznámějších českých dobrodruhů současnosti Dan Přibáň, a to hned dvojím povídáním z cest a autogramiádou. V sobotu budou moci návštěvníci potkat dva mladé cestovatele a rodáky ze západočeských Plas Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, kteří vloni absolvovali expedici nazvanou „Zikmund 100“. Při ní se vypravili po stopách Hanzelky a Zikmunda, za necelých deset měsíců zdolali 130.000 km, navštívili 32 zemí a zmapovali, jak se změnila místa, která slavná dvojice dokumentovala šedesát let před nimi. Výstava vybraných fotografií spolu s původními snímky bude k vidění po celou dobu akce. Zároveň se bude v sále Klempírny promítat krátký střihový film s dosud nezveřejněnými záběry z autentických cest Hanzelky a Zikmunda.

V neděli mohou návštěvníci v „Dakar zóně“ vyzpovídat úspěšného kamionového závodníka Martina Macíka nebo motorkáře Jana Brabce. Macík vloni ve svých 28 letech dojel na 5. místě

Dakarské rallye. Každoročně absolvuje i několik evropských dálkových závodů: vyhrál Rallye du Maroc, Baja Poland, El Chott Rallye du Tunisia, Baja Drawsko nebo Hungarian Baja. Dakar bivak se závodním kamionem i motorkou a speciálně upravený doprovodný kamion i osobní automobil budou k vidění po celé tři dny akce.

Dalším nedělním hostem bude dobrodruh Tomáš Vejmola (známý jako blogger „Tomík na cestách“), který si v Bangkoku pořídil oblíbený taxikářský tuk-tuk a z Thajska se v něm za rok a den vrátil domů do Hranic na Moravě. Díky němu jezdí v Česku zřejmě jediný exemplář tohoto exotického vozítka.

A na jaké čtyř- či dvoukolé skvosty se mají návštěvníci těšit? Výsadní místo mezi vystavenými krasavci zaujme Tatra 87, slavný československý automobil reprezentující předválečný vrchol nabídky aerodynamických designových modelů. Ve své době šlo o nejrychlejší československý vůz. Americký list New York Times Tatře 87 před devíti lety udělil titul „Sběratelské auto roku.“ Stříbrná T87, se kterou Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund uskutečnili v letech 1947-1950 svou cestu do Afriky a Jižní Ameriky, je vystavena v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Automobily tohoto typu vlastnily mnohé známé osobnosti: závodnice Eliška Junková, básník Vítězslav Nezval, arcibiskup Josef Beran a divadelní režisér Emil František Burian; jezdili v nich prezidenti Beneš, Gottwald i Zápotocký.

Mezi dalšími skvostnými veterány se představí Chevrolet Master z roku 1938, či Plymouth RoadRunner z roku 1968. Vzácným exponátem bude i Maserati MC 12, jichž bylo vyrobeno pouhých 50 a z nich pouze jediný jezdí v Česku, či supersporty Lamborghini Huracán nebo Ferrari F12 Berlinetta. Opomenuty nebudou ani motorky, a to jak historické, tak moderní. Obdiv si zaslouží značky Jawa a Harley Davidson.

Letošní rok je ozdoben výročími nejen republikovými, ale i automobilovými. Plzeňský podnik Metalex, zabývající se v převážné míře sportovními a závodními automobily a motocykly, slaví 50. výročí založení. Impozantní přehlídka výsledků a úspěchů dosažených se stroji z Metalexu čítá 14 mezinárodních titulů a téměř 100 titulů mistrů republiky.

Návštěvníky jistě zaujme i retro expozice z dob socialismu s reprezentativními vozidly východního bloku.

Předprodej vstupenek probíhá na webových stránkách www.skvosty-plzen.cz, na stránkách a prodejních místech Plzeňské vstupenky či osobně v DEPO2015, a to až do 31. 5. za zvýhodněnou cenu 150 korun pro dospělé, 100 korun pro děti, seniory a studenty, nebo 400 Kč rodinné vstupné. V červnu si zájemci budou moci vstupenku pořídit v předprodeji za 200 / 150 / 500 Kč (plné / zlevněné / rodinné) a posléze pak na místě za 250 / 200 / 600 Kč. Nárok na zlevněné vstupné mají ve všech případech studenti, senioři a děti nad 130 cm. Menší děti a osoby s průkazkou ZTP a ZTP/P s doprovodem mohou na akci zdarma.

Pozor změna! Oblíbený K.O. magazín bude mít nově premieru každou sudou středu

15.7.2019Pozor změna! Oblíbený K.O. magazín bude mít nově premieru každou sudou středu

Shrnutí průběhu letošní sezóny a plán na rok 2020 z pohledu komise SZM

11.7.2019Shrnutí průběhu letošní sezóny a plán na rok 2020 z pohledu komise SZM

Filip Mareš jede na domácí Bohemku s odhodláním

10.7.2019Filip Mareš jede na domácí Bohemku s odhodláním

PEUGEOT RALLY CUP – Na Bohemce opět v nové sestavě

10.7.2019PEUGEOT RALLY CUP – Na Bohemce opět v nové sestavě

Jachting: Další možnost kvalifikace na olympiádu nevyšla

10.7.2019Jachting: Další možnost kvalifikace na olympiádu nevyšla

Filip Salač si po nezaviněném výletu mimo trať připisuje nejlepší výsledek sezóny

8.7.2019Filip Salač si po nezaviněném výletu mimo trať připisuje nejlepší výsledek sezóny

V sobotu dvakrát bronz, neděle s příchutí brambor. Lacko se i přesto dotáhl na medailové příčky

8.7.2019V sobotu dvakrát bronz, neděle s příchutí brambor. Lacko se i přesto dotáhl na medailové příčky

Výborné 7. místo a první mistrovské body pro Olivera Königa

8.7.2019Výborné 7. místo a první mistrovské body pro Olivera Königa

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace