Delétraz bral hned na úvod sezony stříbro

Pilot stáje Charouz Racing System Louis Delétraz si hned během úvodního podniku letošní sezony formule 2 na Red Bull Ringu připsal umístění na stupních vítězů. Švýcar dojel druhý ve sprintu.

Delétraz bral hned na úvod sezony stříbro

Na rakouském Red Bull Ringu odstartovala o víkendu nová sezona formule 1. Spolu s královnou motorsportu zde ale zahájily nové ročníky rovněž juniorské série formule 2 a formule 3, v nichž i letos bude účinkovat česká stáj Charouz Racing System.

A na štýrském okruhu měla parta Antonína Charouze důvod ke spokojenosti zejména v závodech „druhé ligy“. Radost týmu dělal Louis Delétraz. Švýcar, který u stáje působil již v sezoně 2018 a letos se do jejích řad vrací po ročním pobytu u britského Carlinu, totiž dokázal bodovat v obou víkendových jízdách.

Sobotní hlavní závod vynesl synovi bývalého pilota formule 1 Jeana-Denise Delétraze šest bodů. Tuto sumu si na své konto připsal poté, co proťal cílovou pásku jako sedmý v pořadí. Na toto místo se posunul po startu z desáté pozice, kterou si vyjel v páteční kvalifikaci.

Sedmé místo ale pro Louise neznamenalo pouze zisk prvních bodů v sezoně. Vzhledem k otočení nejlepší osmičky z hlavního klání si jím totiž zajistil rovněž start ze druhého místa pro nedělní sprintový závod. Na této pozici se mu poté podařilo setrvat i po celou dobu tohoto klání a dokázal tak proměnit start z první řady v premiérové pódium sezony.

Delétrazův týmový kolega Pedro Piquet, kterého letos čeká ve formuli 2 debutová sezona po přesunu z F3, na body nedosáhl. Brazilec, jehož otcem je rovněž expilot královny motorsportu, a sice trojnásobný mistr světa Nelson Piquet, si po 15. příčce v kvalifikaci připsal v obou závodech 13. místo.

Nulový bodový zisk zaznamenali rovněž jezdci F3. Zde letos pro tým závodí Igor Fraga, syn Ralfa Schumachera David a také český pilot Roman Staněk, který na poslední chvíli nahradil Nika Kariho.

V sobotním měření sil se z tohoto trojlístku zadařilo nejvíce Fragovi. Brazilec obsadil 16. příčku. Cesta k tomuto umístění ale rozhodně nebyla snadná. Úřadující šampion zimní Toyota Racing Series totiž musel po technických problémech v kvalifikaci začínat z poslední 30. pozice.

Roman Staněk po působivém pátečním vystoupení, kdy nejprve zaznamenal třetí čas na osychající trati ve volném tréninku a poté desáté místo v kvalifikaci, skončil 17. David Schumacher obsadil po startu z 24. místa 25. příčku. 

Ačkoli v sobotu se německému jezdci zadařilo z pilotů Charouz Racing Systemu nejméně, v neděli byl naopak nejlepší. Cílem projel jako 16. Po penalizaci Caldwella ovšem povyskočil v konečných výsledcích na 15. pozici.

Staňkovi s Fragou se tentokrát nevyhnuly potíže. Český pilot sestřelil šest kol před cílem po výjezdu z trati v poslední zatáčce ceduli s nápisem DRS, čímž se postaral o jediný výjezd safety caru. Následně navíc musel zamířit k mechanikům, kteří zpod jeho vozu odstranili kusy cedule. Fragu zase postihly technické problémy v nájezdu do posledního kola a do cíle tak musel dokroužit pomalým tempem.

Zatímco Staněk proťal cílovou pásku jako 24., Fraga jako 26. I oni ale těžili z trestů pro soupeře, v tomto případě pro Pourchaireho. Francouz spadl z 19. příčky na 26. místo a zatímco Staněk tak byl klasifikován na 23., Fraga na 25. pozici.

Za zmínku ale stojí také vydařené výkony bývalých pilotů českého týmu. Callum Ilott totiž při své premiéře u UNI-Virtuosi vybojoval v hlavním závodě F2 vítězství. V neděli sice po devátém místě nebodoval, stále se však nachází s 27 body v čele šampionátu. Bod si připsal díky desátému místu v hlavním závodě také pilot Tridentu Roy Nissany, který pro Charouz Racing System závodil roku 2016 v dnes již neexistující Světové sérii formule V8 3.5.

Ve F3 pak zaznamenal dvojici pátých míst současný jezdec Tridentu Lirim Zendeli. S nulou naopak zakončil víkend Théo Pourchaire, který loni v barvách spojení US Racingu a Charouz Racing Systemu vybojoval titul šampiona německé ADAC F4. Kariéra ve FIA F3 ale pro Francouze ve službách ART Grand Prix nezačala nejlépe a zatímco v sobotu dojel třináctý, v neděli obsadil po již zmíněné penalizaci 26. příčku.

Na trati uvidíme Charouzovce znovu během nadcházejícího víkendu a opět se tak stane na Red Bull Ringu. Tentokrát ovšem ne v rámci Velké ceny Rakouska, ale Velké ceny Štýrska.

Delétraz zahájí víkend v roli pátého muže průběžného pořadí F2 s 18 body. Piquetovi zatím patří s nulou 17. pozice. Ve F3 je pak na 20. místě David Schumacher, na 21. příčce Igor Fraga a na 24. pozici Roman Staněk. V týmovém hodnocení F2 má Charouz Racing System na kontě 18 bodů a patří mu šesté místo. Ve F3, kde doposud neskóroval, je devátý.

Antoních Charouz, majitel týmu, řekl: „Louis prokázal, že má nejen obrovský talent, ale řadu zkušeností ve F2. Jsme maximálně spokojeni s tím, co na Red Bull Ringu dokázal. Kladně hodnotíme i výkony Pedra, určitě má velký potenciál. Všichni se těšíme na další rakouské závody.“

Bob Vavřík, manažer týmu, uvedl: „Kvalifikace nám úplně nevyšla. Víme, že můžeme být lepší a že na to máme. Jen to není vždy úplně snadné zajet v provozu na trati dobrý čas. Nám do druhého pokusu padla žlutá vlajka, s čím se nedalo nic dělat. Zkrátka je to vždycky risk. První závod dopadl na to, kde jsme po kvalifikaci byli, docela dobře. Pedro se dobře adaptuje, byl to jeho první víkend. Louis zajel kvalitně, z jeho strany to nebyl vůbec špatný sprint. Musel se třikrát vypořádat s restartem, což není nikdy snadné. Auto je konkurenceschopné, na čemž je možné stavět.

Louis Delétraz tvrdil: „Byl to pro mě dobrý víkend. Sedmé a druhé místo je fajn i co se týká bodového zisku. Drugovich jel dnes opravdu rychle, nebylo moc šancí se dostat před něj. Těším se na další závody na stejném okruhu, pokusím se získat alespoň stejný počet bodů.“ 

Pedro Piquet vysvětlil: „Myslím, že v pátek jsem měl během kvalifikace dobré tempo. Bohužel, na nových pneumatikách jsem nemohl zajet žádné kolo. První závod jsem se s autem sžíval, druhý už byl lepší. Chybělo nám tempo bojovat více vepředu, ale příští týden to snad bude lepší. Abych mohl jezdit v elitní osmičce, potřebuji dostat více ze sebe i z auta.“

Další články

MotoGP: Repsol zůstane s Hondou minimálně do roku 2022

MotoGP: Repsol zůstane s Hondou minimálně do roku 2022

Turecká Sakarya hostí světový šampionát v maratonu horských kol, Češi patří k favoritům!

Turecká Sakarya hostí světový šampionát v maratonu horských kol, Češi patří k favoritům!

ACCR Czech Talent Team - Willi Race  a ACCR Smrz Racing by Blue Garage hodnotí poslední závody sezóny 2020

ACCR Czech Talent Team - Willi Race a ACCR Smrz Racing by Blue Garage hodnotí poslední závody sezóny 2020

Sergio Agüero je dalším fotbalistou, který má svůj esport tým

Sergio Agüero je dalším fotbalistou, který má svůj esport tým

MotoGP: VC Aragónie vyhrál Rins, Mir vede šampionát

MotoGP: VC Aragónie vyhrál Rins, Mir vede šampionát

Finále mistrovství světa v Estorilu pro WRP Wepol Racing

Finále mistrovství světa v Estorilu pro WRP Wepol Racing

Úspěšný víkend pro Buggyru, Lacko i Calvet okupovali bednu

Úspěšný víkend pro Buggyru, Lacko i Calvet okupovali bednu

Roberts míří k Italtransu

Roberts míří k Italtransu

Arenas povýší do Moto2

Arenas povýší do Moto2

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace