Deštivou Velkou cenu Maďarska ovládl Hamilton a navýšil náskok před Vettelem. Šéf Red Bullu se zlobí.

Přestože si včera Lewis Hamilton v kvalifikaci vyjel už svojí 77 pole position, našlo se hodně pochybovačů, kteří nevěřili, že by toto postavení mohl Hamilton udržet i o 24 hodin později. Ovšem nervózní vystoupení jezdců stáje Ferrari dovolilo Hamiltonovi vystoupat už po sedmašedesáté v jeho kariéře na příčku nejvyšší.

Publikováno: 29.7.2018

Šampionát vozů Formule 1 se dnes přehoupl do své druhé poloviny. Zastávka v Maďarsku byla jedenáctá z celkových jednadvaceti. Na mokré dráze si tu připsal suveréní vítězství britský šampion Lewis Hamilton, který tak jen navýšil náskok na svého největšího konkurenta Sebastina Vettela, který dnes dojel druhý.

Hamilton využil se svým Mercedesem dobrého startu z pole position a jel celý závod suveréně v čele, a s vyjímkou 26. kola, kdy se na chvíli dostal do vedení Vettel, byl králem traťi. Jezdec stáje Ferrari Sebastian Vettel obsadil se ztrátou 17 sekund druhé místo, třetí skončil jeho týmový kolega Kimi Räikkönen.

V čele mistrovství má teď Hamilton náskok 24 bodů na druhého Vettela a potichu začíná myslet na svůj pátý triumf v šampionátu. Ve zbývajících deseti závodech se však ještě může stát mnohé, takže Hamilton na vavřínech ještě neusíná. „Nechystám se povalovat na pláži, během přestávky budu aktivní. Ještě nás čeká spousta závodů, musíme se na ně připravit," poukazuje lídr šampionátu.

Naopak pořádně namíchlý byl po závodě šéf stáje Red Bullu Christian Horner, pro kterého bylo Ricciardovo čtvrté místo jen slabou náplastí za selhání motoru ve voze druhého závodníka Maxe Verstappena už v šestém kole. „Platíme miliony liber za prvotřídní a nejmodernější techniku a sami vidíte, že něčemu takovému se to ani náhodou nepřibližuje,“ hněval se. V poháru konstrukterů vede Mercedes před Ferrari a třetím Red Bullem.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Budapešti:
1. Vettel (Něm./Ferrari) 1:39:46,713 (průměrná rychlost: 185,836 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,908, 3. Bottas (Fin./Mercedes) -12,462, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -12,885, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -13,276, 6. Alonso (Šp./McLaren) -1:11,223, 7. Sainz (Šp./Toro Rosso), 8. Pérez (Mex./Force India), 9. Ocon (Fr./Force India), 10. Vandoorne (Belg./McLaren) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 20 závodů): 1. Vettel 202, 2. Hamilton 188, 3. Bottas 169, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) 117, 5. Räikkönen 116, 6. Verstappen 67, 7. Pérez 56, 8. Ocon 45, 9. Sainz 35, 10. Hülkenberg (Něm./Renault) 26.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 357, 2. Ferrari 318, 3. Red Bull 184, 4. Force India 101, 5. Williams 41, 6. Toro Rosso 39, 7. Haas 29, 8. Renault 26, 9. McLaren 11, 10. Sauber 5.