Makeš v TCR překonal své maximum, Formánek se Zárubou o podium v Super Trofeo přišl

Smolné momenty, ale slibný začátek. Tak skončil úvodní víkend sezony 2021 pro tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Duo Formánek-Záruba na Monze dojelo i přes sérii komplikací na čtvrtém místě v kategorii. Michal Makeš na Hungaroringu bral dvě podia.

Makeš v TCR  překonal své maximum, Formánek se  Zárubou o podium v Super Trofeo přišl

Byl to těžký víkend, výsledky jsou ale slibné. Tak hodnotí Jiří Mičánek jr., manažer týmu Mičánek  Motorsport powered by Buggyra, dva úvodní podniky letošní sezony. Divize Lamborghini dojela na  Monze v prestižním Lamborghini Super Trofeo Europe na pátém, resp. čtvrtém místě ve své třídě, Michal Makeš pak na Hungaroringu dojel druhý a třetí. „Tento víkend nám ukázal, že náš cíl bojovat  o podia ve třídě Pro-AM a být do pátého místa celkově je úplně reálný,“ říká Jiří Mičánek. 

Monza: smolný start a přezouvací loterie 

Hlavní divize týmu, která má dva vozy v prestižní sérii Lamborghini Super Trofeo Europe, prožila  nejsmolnější okamžik hned v prvních kolech prvního závodu. Bronislav Formánek, který  padesátiminutový sprint s jedním střídáním rozjížděl, totiž dostal penalizaci za vyjetí z trati při  závodním souboji. Nařízený průjezd boxy posádku odsoudil k výsledku mimo stupně vítězů. Nebýt  jej, zřejmě by se Formánek se svým spolujezdcem Josefem Zárubou radoval z prvního poháru.  „Jsem z rozhodnutí stevardů rozpačitý. Deset let jsem zvyklý takhle předjíždět a nikdy to nebyl  problém. Každopádně tento incident pohřbil naše sobotní naděje,“ komentoval rozhodnutí  komisařů o penalizaci formou průjezdu boxovou uličkou Formánek.  

Společně se Zárubou předvedli skvělou jízdu, penalizace je ale odsoudila k pátému místu v kategorii  Pro-AM a desátému místu celkově. „My s tím rozhodnutím nesouhlasíme, ale odvolávat se nemělo  smysl. Prostě se to stalo a poučíme se z toho. Každopádně jinak byl závod velmi dobrý. Skvěle jsme  zvládli střídání, nechybovali, byli konzistentní,“ konstatuje Jiří Mičánek.  

Nedělní druhý závod dostal nezvyklý náboj ještě před startem. „Kvůli sobotním problémům s  pneumatikami rozhodl pořadatel o tom, že během střídání jezdců musíme i měnit kola. „Dověděli jsme se o tom na brífinku v devět ráno a měli pár hodin, abychom si to natrénovali a připravili se,“  krčí rameny Jiří Mičánek. A dodává, že tým se s tím popral skvěle. „Nastavený limit na celý průjezd  boxovou uličkou jsme pohodlně zvládli.“ 

Slibně rozjetý závod pak narušil výjezd safety car. Výsledkem pak bylo celkové jedenácté místo a  čtvrté místo v kategorii Pro-AM. „Kvůli výjezdu safety car jsme ztratili náskok. Je to smůla, ale na  druhou stranu víme, na co máme. Myslím, že i přesto to všechno to byl dobrý první závodní  víkend,“ komentoval Josef Záruba. 

„Oba závody ovlivnily smolné momenty, na které jsme se nemohli připravit, nebo je předvídat.  Víme ale, že bez těchto incidentů bychom měli na to být na podiu,“ ohlíží se za víkendem Mičánek.  A dodává, že s tímto vědomím se tým teď bude soupeřit na květnový závod na Paul Ricard, kde na  konci loňské sezony duo Formánek-Záruba bralo podium. Na tento závod by se pak měla vrátit i  posádka druhého vozu, Libor Dvořáček a Kurt Wagner. Z úvodního podniku oba vyřadila zranění.  

Makeš na Hungaroringu: vlastní rekord pokořen 

Druhá divize týmu, kterou kvůli souběhu se závodem na Monze šéfoval místo Jiřího Mičánka jeho  bratr Tomáš, vyrazila na úvodní podnik zónového mistrovství FIA CEZ na Hungaroring. Mladý talent  Michal Makeš na závod série TCR Eastern Europe jel s cílem pokusit se co nejvíc přiblížit k  nejlepšímu loňskému výsledku, který zajel právě v Maďarsku – třetímu místu z podzimního  zmoklého finále sezony. Makeš nakonec za volantem Leonu Cupra zazářil. Nejen že své loňské  maximum vyrovnal, ale na podiu postoupil ještě o stupínek výš – z víkendu si odváží dva poháry za  druhé a třetí místo. „Po loňském podzimu jsem věděl, že na bedně můžeme být pravidelně, ale že  se hned první víkend podaří double, to je pro mě obrovské zadostiučinění i velká výzva do dalších  závodů,“ okomentoval víkendové výsledky Makeš. 

Jsem rád, jak to kluci z týmu spolu s Michalem zvládli. Je vidět, že tvrdý zimní trénink i poctivé  testování se vyplatily. Věřím, že Michal si letos pojede pro vítězství,“ chválí svého svěřence i celý  tým Jiří Mičánek.  

Obě divize týmu čekají další závody v květnu – Makeš zamíří už v první půlce května na Slovakiaring,  který v kalendáři série nahradil zrušený Red Bull Ring. Divize Lamborghini se se dvěma vozy  představí poslední květnový víkend ve Francii na okruhu Paul Ricard.

Další články

DTM: Dienst nahradí na Hockenheimringu u Mücke Motorsportu Buhka

DTM: Dienst nahradí na Hockenheimringu u Mücke Motorsportu Buhka

Ekström se vrací na světovou rallyekrosovou scénu. V Lotyšsku nastoupí za Münnich Motorsport

Ekström se vrací na světovou rallyekrosovou scénu. V Lotyšsku nastoupí za Münnich Motorsport

Rallyekrosové mistrovství světa zavítá do Portugalska o týden dříve

Rallyekrosové mistrovství světa zavítá do Portugalska o týden dříve

Z Cupry do Clia. Pekaře čeká v Rakousku předposlední letošní vystoupení

Z Cupry do Clia. Pekaře čeká v Rakousku předposlední letošní vystoupení

Pekař se stal vicemistrem TCR Eastern Europe, Clio Cupem prošel jeho tým bez porážky

Pekař se stal vicemistrem TCR Eastern Europe, Clio Cupem prošel jeho tým bez porážky

Létající skify na Lipně

Létající skify na Lipně

Nepovedený víkend: König se ve Francii trápil a v neděli dojel dvaadvacátý

Nepovedený víkend: König se ve Francii trápil a v neděli dojel dvaadvacátý

Náročný den a smůla pro jezdce týmu Accolade Smrz Racing

Náročný den a smůla pro jezdce týmu Accolade Smrz Racing

Top10 pro José Luise v prvním závodě ve Francii,  Victor Rodriguez po pádu z bodovaných pozic nedokončil

Top10 pro José Luise v prvním závodě ve Francii, Victor Rodriguez po pádu z bodovaných pozic nedokončil

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace