MotoGP: Mir se přiblížil k titulu

Joan Mir si v motocyklové Velké ceně Evropy na okruhu ve Valencii dojel pro své premiérové letošní vítězství a navýšil celkové vedení na 37 bodů. Spolu s Mirem vystoupili na stupně vítězů jeho týmový kolega Álex Rins a Pol Espargaró.

MotoGP: Mir se přiblížil k titulu

O víkendu pokračovala letošní sezona MotoGP. Dvanáctým z celkových čtrnácti závodů byla Velká cena Evropy, kterou hostil okruh Ricarda Torma ve španělské Valencii. 

Ještě předtím, než závodní víkend vůbec odstartoval, se měnilo pořadí šampionátu, a to v hodnocení týmů a hodnocení značek. Vyšlo totiž najevo, že Yamaha nastoupila v úvodním závodě sezony v Jerezu s nelegálními motory. Byla proto potrestána ztrátou padesáti bodů v hodnocení značek a spadla ze třetího místa na první. Mezi týmy pak přišla stáj Petronas Yamaha SRT o 37 bodů a tovární tým o 20 bodů. Zatímco Petronas zůstal na druhé příčce, tovární Yamaha spadla ze čtvrté pozice na pátou.

Pouze s jedním motocyklem nastoupila v podniku stáj Tech 3. Chyběl totiž Iker Lecuona, který musel do karantény. Jeho bratr byl pozitivně testován na koronavirus.

Rovněž nebylo dlouho jasné, zda nastoupí také Valentino Rossi. Ital byl nucen kvůli koronaviru vynechat oba předchozí závody na okruhu Motorland Aragón. V případě, že by nemohl startovat ani tentokrát, měla Yamaha záložní plán v podobě nasazení Garretta Gerloffa, kterého jsme letos mohli vidět ve WSBK. Američan skutečně nastoupil ve dvojici pátečních volných tréninků. Od soboty už se ale do akce vrátil Rossi, který v pátek vykázal druhý negativní test na koronavirus během dvaceti čtyř hodin.

Mokrou kvalifikaci zvládl nejlépe Pol Espargaró a vyjel si tak pro závod pole position. Spolu s ním startovali z první řady druhý Álex Rins a třetí Takaaki Nakagami. V bodované patnáctce začínali rovněž čtvrtý Johann Zarco, pátý vedoucí muž šampionátu Joan Mir, šestý Jack Miller, sedmý Miguel Oliveira, osmý Franco Morbidelli, devátý Aleix Espargaró, který ztratil tři místa za nerespektování modrých vlajek v kvalifikaci, desátý Brad Binder, jedenáctý Fabio Quartararo, dvanáctý Andrea Dovizioso, třináctý Stefan Bradl, čtrnáctý Álex Márquez a patnáctý Cal Crutchlow.

Z první nebodované šestnácté pozice vyrážel Francesco Bagnaia. Sedmnáctá příčka patřila Valentinovi Rossimu, osmnáctá Danilu Petruccimu, devatenáctá nováčkovi Lorenzovi Savadorimu, který pro poslední tři závody sezony nahrazuje u Aprilie Bradleyho Smithe a dvacátá Titu Rabatovi.

Z boxové uličky zahajoval závod Maverick Viňales. Pro jezdce tovární Yamahy sice kvalifikace skončila patnáctým místem, byl ale penalizován za nasazení šestého motoru v sezoně. Pravidla dovolují jezdcům využít maximálně pět motorů.

Po startu se Rins pokoušel v první zatáčce uzmout Espargarovi vedení. Nakonec to ale byl jezdec tovární KTM, kdo zůstal na čele. Úvodní kolo se vydařilo Mirovi. Lídr šampionátu se posunul z pátého místa na třetí. 

Již v prvním kole skončili na zemi Aleix Espargaró a Fabio Quartararo. Oba upadli v osmé zatáčce, ke kontaktu ale mezi nimi nedošlo. Zatímco pro Espargara tímto závod skončil, Quartararo se byl schopen zapojit zpátky do akce.

Potíže francouzského závodníka byly vodou na Mirův mlýn. Jeho nejbližším pronásledovatelem v celkovém pořadí byl totiž před začátkem víkendu právě Quartararo. Ten ztrácel ze druhého místa čtrnáct bodů. 

Netrvalo dlouho a měnila se situace na čelních příčkách. Nejprve předjel vedoucího Pola Espargara Rins. O pár kol později se před závodníka KTM posunul i Mir. 

Současně jsme byli svědky dalších potíží. Nejprve upadl debutant Savadori. Vzápětí se v problémech ocitl i Rossi, který kvůli technickým problémům zastavil na trati. Spadli také Bagnaia a vzápětí i Crutchlow. Zatímco Savadori byl po nehodě schopen opět nasednout do sedla, pro Rossiho, Bagnaiu a Crutchlowa závod skončil.

Na čele i nadále kroužil tandem modrých motocyklů Suzuki. Stále vedl Rins, Mir ale zůstával za svým parťákem v těsném závěsu.

Pol Espargaró byl stále na třetím místě. Klidný ale být nemohl. Brousila si na něj totiž zuby další KTMka, za jejímiž řídítky seděl jezdec týmu Tech3 Oliveira. Portugalec se postupně propracoval na čtvrté místo. 

V dalších kolech se ale byl Espargaró schopen od Oliveiry odpoutat. A co víc, dokázal se přibližovat k jezdcům Suzuki. 

Třináct kol před koncem skončil závod pro Rabata. Jezdec stáje Esponsorama Racing zamířil do boxů. V tu chvíli se tak počet jezdců kroužících po trati snížil na číslo šestnáct. 

Jedenáct kol před cílem se měnil lídr závodu. Mir se totiž dostal před svého parťáka Rinse. Najednou tak byl na cestě za svým premiérovým vítězstvím v královské kubatuře. 

V dalších kolech navíc byl Mir schopen navyšovat náskok. Osm kol před koncem již činil rozestup mezi ním a Rinsem půl sekundy.

Mirovo tažení pokračovalo i později. Pět kol před koncem již vedl o sekundu. Druhý zůstával Rins a třetí Pol Espargaró. 

Nejrychlejším mužem na dráze byl ale v tu chvíli desátý Binder. Jihoafričan, který si musel během závodu odbýt tzv. penalizaci dlouhého kola za zavinění kolize s Jackem Millerem ve VC Teruelu,  zajel nejrychlejší kolo a přibližoval se Doviziosovi s Álexem Márquezem. Ti sváděli boj o osmé místo. 

Bitva Doviziosa a Márqueze ale netrvala dlouho. Márquez totiž upadl a stal se dalším vyřazeným. Jeho odstoupení znamenalo, že v závodě pokračovalo už jen patnáct jezdců. Od té chvíle se tedy dokončení závodu rovnalo jistotě zisku bodů. 

Dvě kola před koncem směřovala pozornost kamer k boji o sedmé místo. Binder a Dovizioso v něm pokořili Zarca. Binder se posunul na sedmou příčku, Dovizioso byl osmý a Zarco se propadl na devátou pozici.

To si již ale Joan Mir jel pro své první vítězství, a to jak v letošní sezoně, tak v MotoGP vůbec. Španěl se stal už devátým vítězem sezony. Na seznamu letošních vítězů doplnil Fabia Quartarara, Brada Bindera, Andreu Doviziosa, Miguela Oliveiru, Franca Morbidelliho, Mavericka Viňalese, Danila Petrucciho a Álexe Rinse. 

Na druhé pozici dorazil do cíle Rins. U Suzuki se tak mohli radovat z prvního dvojitého vítězství v královské kubatuře od Velké ceny Německa 1982 na Hockenheimringu. Tehdy v závodě kategorie do 500 ccm zvítězil jezdec týmu HB Suzuki Randy Mamola před svým týmovým kolegou Virginiem Ferrarim. Motocykl značky Suzuki ale tenkrát bral dokonce i třetí místo, a to zásluhou jezdce Lorise Reggianiho, jezdce Gallina Teamu Suzuki.

Mir a Rins nebyli jedinými dvěma Španěly, kteří vystoupili v letošní Velké ceně Evropy na stupně vítězů. Třetí místo totiž udržel Pol Espargaró. 

Čtvrtý nakonec skončil Takaaki Nakagami. Japonec během závodu uzmul pomyslnou bramborovou medaili Oliveirovi. Tomu musela stačit pátá příčka.

Maverick Viňales skončil po startu z boxů na třinácté příčce. Quartararo projel pod šachovnicovou vlajkou jako čtrnáctý a i navzdory pádu z úvodu tak bral dva body.

Jezdec Petronasu byl nakonec posledním klasifikovaným. Lorenzo Savadori se totiž v závěru přidal mezi odstoupivší, když zamířil do boxů. Jeho premiéra v MotoGP tak nakonec bodem neskončila.

Před posledními dvěma závody sezony se Mir nachází ve vedení se 162 body. Na druhém místě figuruje Fabio Quartararo a na třetím Álex Rins. Oba mají na kontě 125 bodů a za Mirem zaostávají o 37 bodů. Šanci na titul ale stále mají také čtvrtý Maverick Viňales (121 bodů), pátý Franco Morbidelli (117 bodů) a šestý Andrea Dovizioso (117 bodů). 

V týmovém hodnocení má k celkovému prvenství blízko tovární tým Suzuki, který má na kontě 287 bodů. Šanci na titul má ale stále také stáj Petronas Yamaha SRT (205 bodů).

Šampionát značek mohou stále vyhrát čtyři výrobci. S výjimkou vedoucí Suzuki (188 bodů) také druhá Ducati (181 bodů), třetí Yamaha (163 bodů) a čtvrtá KTM (159 bodů). 

Další závod se uskuteční již příští týden. Opět se pojede ve Valencii, tentokrát však v rámci Velké ceny Valencie. Sezona vyvrcholí o týden později Velkou cenou Portugalska v Portimãu. Na tento okruh zavítá MotoGP vůbec poprvé.

Výsledky VC Evropy: 1. Joan Mir (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki), 2. Álex Rins (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) +0,651, 3. Pol Espargaró (Španělsko, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) +1,203, 4. Takaaki Nakagami (Japonsko, LCR Honda Idemitsu, Honda) +2,194, 5. Miguel Oliveira (Portugalsko, Red Bull KTM Tech3, KTM) +8,046, 6. Jack Miller (Austrálie, Pramac Racing, Ducati) +8,755, 7. Brad Binder (Jihoafrická republika, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) +10,137, 8. Andrea Dovizioso (Itálie, Ducati Team, Ducati) +10,801, 9. Johann Zarco (Francie, Esponsorama Racing, Ducati) +11,550, 10. Danilo Petrucci (Itálie, Ducati Team, Ducati) +16,803, 11. Franco Morbidelli (Itálie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) +17,617, 12. Stefan Bradl (Německo, Repsol Honda Team, Honda) +24,350, 13. Maverick Viňales (Španělsko, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) +25,403, 14. Fabio Quartararo (Francie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) +39,639, DNF Lorenzo Savadori (Itálie, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) +2 kola, DNF Álex Márquez (Španělsko, Repsol Honda Team, Honda) +4 kola, DNF Tito Rabat (Španělsko, Esponsorama Racing, Ducati) +14 kol, DNF Francesco Bagnaia (Itálie, Pramac Racing, Ducati) +22 kol, DNF Cal Crutchlow (Velká Británie, LCR Honda Castrol, Honda) +22 kol, DNF Valentino Rossi (Itálie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) +23 kol, DNF Aleix Espargaró (Španělsko, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) +27 kol.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Joan Mir (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) 162 bodů, 2. Fabio Quartararo (Francie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) 125 bodů, 3. Álex Rins (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) 125 bodů, 4. Maverick Viňales (Španělsko, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 121 bodů, 5. Franco Morbidelli (Itálie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) 117 bodů, 6. Andrea Dovizioso (Itálie, Ducati Team, Ducati) 117 bodů, 7. Pol Espargaró (Španělsko, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) 106 bodů, 8. Takaaki Nakagami (Japonsko, LCR Honda Idemitsu, Honda) 105 bodů, 9. Jack Miller (Austrálie, Pramac Racing, Ducati) 92 bodů, 10. Miguel Oliveira (Portugalsko, Red Bull KTM Tech3, KTM) 90 bodů, 11. Danilo Petrucci (Itálie, Ducati Team, Ducati) 77 bodů, 12. Brad Binder (Jihoafrická republika, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) 76 bodů, 13. Johann Zarco (Francie, Esponsorama Racing, Ducati) 71 bodů, 14. Álex Márquez (Španělsko, Repsol Honda Team, Honda) 67 bodů, 15. Valentino Rossi (Itálie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 58 bodů, 16. Francesco Bagnaia (Itálie, Pramac Racing, Ducati) 42 bodů, 17. Iker Lecuona (Španělsko, Red Bull KTM Tech3, KTM) 27 bodů, 18. Aleix Espargaró (Španělsko, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) 27 bodů, 19. Cal Crutchlow (Velká Británie, LCR Honda Castrol, Honda) 26 bodů, 20. Stefan Bradl (Německo, Repsol Honda Team, Honda) 16 bodů, 21. Bradley Smith (Velká Británie, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) 12 bodů, 22. Tito Rabat (Španělsko, Esponsorama Racing, Ducati) 10 bodů, 23. Michele Pirro (Itálie, Pramac Racing, Ducati) 4 body, - Lorenzo Savadori (Itálie, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) 0 bodů.

Průběžné pořadí týmů: 1. Team Suzuki Ecstar 287 bodů, 2. Petronas Yamaha SRT 205 bodů, 3. Ducati Team 194 bodů, 4. Red Bull KTM Factory Racing 182 bodů, 5. Monster Energy Yamaha MotoGP 159 bodů, 6. Pramac Racing 138 bodů, 7. LCR Honda 131 bodů, 8. Red Bull KTM Tech 3 117 bodů, 9. Repsol Honda Team 83 bodů, 10. Esponsorama Racing 81 bodů, 11. Aprilia Racing Team Gresini 39 bodů.

Průběžné pořadí značek: 1. Suzuki 188 bodů, 2. Ducati 181 bodů, 3. Yamaha 163 bodů, 4. KTM 159 bodů, 5. Honda 130 bodů, 6. Aprilia 36 bodů.

Autorem článku je Dušan Bouzek

Foto: Facebook

Další články

Kukrle vyhrál i druhý díl ŠKODA Cup

Kukrle vyhrál i druhý díl ŠKODA Cup

Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

RYCHLÉ DVĚSTĚOSMIČKY ŘÁDILY NA ŠUMAVSKÝCH HVOZDECH

RYCHLÉ DVĚSTĚOSMIČKY ŘÁDILY NA ŠUMAVSKÝCH HVOZDECH

Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý

Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý

Tábor a Mladá Vožice přivítají silniční elitu i mladé jezdce

Tábor a Mladá Vožice přivítají silniční elitu i mladé jezdce

TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

 Dvojitý úspěch zaznamenal tým ULTIMATE DAKAR Racing v závodě FIA CEZ RiverSide Baja 2021

Dvojitý úspěch zaznamenal tým ULTIMATE DAKAR Racing v závodě FIA CEZ RiverSide Baja 2021

Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace