MotoGP: Petrucci se ve Francii stal sedmým letošním vítězem

Letošní sezona MotoGP poznala ve víkendové Velké ceně Francie na okruhu v Le Mans sedmého vítěze. Stal se jím jezdec továrního týmu Ducati Danilo Petrucci.

MotoGP: Petrucci se ve Francii stal sedmým letošním vítězem

Letošní ročník MotoGP pokračoval o víkendu devátým podnikem. Startovní pole tentokrát zavítalo do Francie, kde se závodilo na okruhu v Le Mans.

Domácí fanoušci mohli k víkendu vzhlížet s velkými nadějemi. Na čele průběžného pořadí se totiž nacházel se ziskem 108 bodů jejich miláček Fabio Quartararo. Spolu s jezdcem stáje Petronas Yamaha SRT, který v dosavadních letošních podnicích ukořistil celkem tři vítězství, tvořili nejlepší trojici průběžného pořadí druhý Joan Mir z továrního týmu Suzuki (100 bodů) se třetím Maverickem Viňalesem (90 bodů), který zase hájí barvy tovární Yamahy.

A úsměv na rtu nezmizel francouzským příznivcům ani po sobotní kvalifikaci. V ní si totiž Quartararo vyjel s časem 1:31,315 pole position. Spolu s ním si start z první řady zajistili druhý Jack Miller (1:31,537) a třetí Danilo Petrucci (1:31,674).

Quartararo sice v sobotu velmi slibně vykročil k tomu, aby se stal prvním domácím závodníkem, který v královské kubatuře vyhraje Velkou cenu Francie, pro nedělní závod ovšem jezdcům nachystala matka příroda jiné povětrnostní podmínky. Tentokrát se nejelo na suchu jako v sobotní kvalifikaci. Krátce před zahájením závodu se totiž spustil nad okruhem liják a tím pádem se jelo na mokru.

Pro Quartarara to znamenalo vůbec první závod v MotoGP za těchto podmínek, což bylo znát. Hned v úvodních metrech se totiž začal propadat. Vedení uzmul krátce po startu Cal Crutchlow, kterému na roštu patřila čtvrtá příčka. Ani Brit ale na čele nevydržel dlouho. Již ve třetí zatáčce šel totiž do vedení Miller.

Australan ale rovněž nebyl schopen udržet první místo do konce úvodního okruhu. V jeho závěru ho totiž předjel nejprve Petrucci, který se tak stal novým lídrem, a následně i druhý jezdec tovární Ducati Andrea Dovizioso.

Trojice Petrucci, Dovizioso a Miller začala v následujících kolech ujíždět. Později se k vedoucí skupině byl schopen přitáhnout také jezdec Suzuki Alex Rins, startující ze 16. místa.

Petrucciho vedení se ale ocitlo ve vážnějším ohrožení pouze v 18. kole, kdy se před něj na okamžik dostal Dovizioso. Petrucci mu ale brzy byl schopen předjetí vrátit. Ze souboje dvou Italů navíc vytěžili i Rins, který se dostal na druhé místo, a Miller. Ten putoval na třetí příčku. Dovizioso se tak najednou ocitl mimo pódium na čtvrté pozici.

V dalším průběhu závodu již Petrucciho nikdo neohrozil. Dojel si tak pro svůj první letošní triumf a po Fabiu Quartararovi (velké ceny Španělska, Andalusie a Katalánska), Bradu Binderovi (VC České republiky), Andreovi Doviziosovi (VC Rakouska), Miguelu Oliveirovi (VC Štýrska), Francu Morbidellim (VC San Marina) a Mavericku Viňalesovi (VC Emilia Romagna) se stal již sedmým letošním vítězem. Celkově se jednalo o jeho druhé vítězství v MotoGP. Na první dosáhl loni při Velké ceně Itálie v Mugellu.

Na pódium ale Petrucciho nakonec nedoprovodil ani jeden z trojice Miller, Rins a Dovizioso. Miller byl nucen odstoupit kvůli technickým problémům. Šachovnicovou vlajku nespatřil ani Rins. Španěl nejprve upadl, poté byl ale ještě schopen pokračovat. Jeho stroj byl ovšem poškozený a ředitelství závodu mu prostřednictvím signalizace černou vlajkou s oranžovým kruhem nařídilo zastavit. Doviziosa zase vyřadily z boje o pódiové příčky opotřebené pneumatiky.

Byl to Álex Márquez, kdo se radoval ze stříbra. Loňský šampion Moto2 si tímto výsledkem připsal své premiérové pódium v královské kubatuře. Zároveň se postaral o první pódiové umístění týmu Repsol Honda, který se letos bez zraněného Marca Márqueze zatím spíše trápil, od závěrečného závodu loňské sezony ve Valencii. Třetí dojel Pol Espargaró.

Dovizioso nakonec bral čtvrtou příčku. Lepším z dvojice francouzských jezdců byl ve finále Johann Zarco. Jezdec Avintie skončil pátý a krom tohoto výsledku si odnesl také nejrychlejší kolo. Šestou pozici obsadil Miguel Oliveira, sedmou Takaaki Nakagami, osmou Stefan Bradl, devátý nakonec dojel vítěz kvalifikace Quartararo a nejlepší desítku uzavřel Maverick Viňales. Dále bodovali jedenáctý Joan Mir, dvanáctý Brad Binder, třináctý Francesco Bagnaia, čtrnáctý Aleix Espargaró a patnáctý Iker Lecuona, který byl posledním klasifikovaným.

Již v prvním kole skončil po pádu závod pro Valentina Rossiho. Devítinásobný světový šampion tak již potřetí za sebou nedojel do cíle kvůli havárii. Kromě „The Doctora“ a zmíněné dvojice Rins, Miller neviděli šachovnicovou vlajku ani Cal Crutchlow, Bradley Smith, Tito Rabat a Franco Morbidelli.

Ačkoli Quartararo nezažil před domácími fanoušky zrovna jeden ze svých nejvydařenějších závodů, stále vede šampionát (115 bodů). Druhý zůstává Mir (105 bodů), ačkoli ani jemu ve Francii štěstí příliš nepřálo. Třetí je Dovizioso (97 bodů), čtvrtý Viňales (96 bodů), pátý Nakagami (81 bodů), šestý Morbidelli (77 bodů), sedmý Miller (75 bodů), osmý Pol Espargaró (73 bodů), devátý Oliveira (69 bodů) a nejlepší desítku uzavírá vítěz z Le Mans Petrucci (64 bodů). Valentino Rossi se nachází až na třináctém místě s 58 body.

Další závod letošní sezony je na programu během nadcházejícího víkendu. Bude jím Velká cena Aragónska na okruhu Motorland Aragón.

Foto: Facebook

Další články

Kukrle vyhrál i druhý díl ŠKODA Cup

Kukrle vyhrál i druhý díl ŠKODA Cup

Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

RYCHLÉ DVĚSTĚOSMIČKY ŘÁDILY NA ŠUMAVSKÝCH HVOZDECH

RYCHLÉ DVĚSTĚOSMIČKY ŘÁDILY NA ŠUMAVSKÝCH HVOZDECH

Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý

Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý

Tábor a Mladá Vožice přivítají silniční elitu i mladé jezdce

Tábor a Mladá Vožice přivítají silniční elitu i mladé jezdce

TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

 Dvojitý úspěch zaznamenal tým ULTIMATE DAKAR Racing v závodě FIA CEZ RiverSide Baja 2021

Dvojitý úspěch zaznamenal tým ULTIMATE DAKAR Racing v závodě FIA CEZ RiverSide Baja 2021

Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace