Prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček: Jsme připraveni pomoci

Publikováno: 17.3.2020

Akutní nebezpečí koronavirové nákazy zasáhlo veškeré dění. V České republice platí mimořádná opatření, byl vyhlášen nouzový stav. „Čelíme obtížné situaci, ale musíme doufat, že společným úsilím nás všech dojde k jejímu zlepšení. Důležité je zachovat klid a dodržovat stanovené zásady a doporučení,“ říká Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky. Nejstarší motoristická organizace u nás je stejně jako v krizových momentech z minulosti připravena pomoci potřebným. Nabízí zajištění nákupu a dovozu potravin, léků a dalšího potřebného zboží členům Klubu závodníků veteránů, kteří jsou povětšinou v seniorském věku.

Prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček: Jsme připraveni pomoci

Pane prezidente, jaký dopad má koronavirová krize na aktivity Autoklubu ČR?

V souvislosti se zákazem hromadných akcí samozřejmě dochází k rušení nebo odkládání sportovních podniků, schůzí, seminářů a podobně. Na webu Autoklubu ČR ve spolupráci s pořadateli aktualizujeme jejich seznam, zájemci ho najdou vždy na prvním místě v sekci Novinky. V souladu s doporučením vlády byla do 25. března nařízena pracovníkům Autoklubu ČR práce z domova, ale udržujeme rozsah základních služeb. Sekretariát v klubovém domě dál funguje, byť v omezeném režimu. O nastalé situaci jsme informovali všechny členy prostřednictvím mimořádného newsletteru.

Co byste vzkázal pořadatelům akcí, které musí být odloženy nebo zrušeny?

I když jsem optimista, je jasné, že v příštích týdnech bude nadále platit zákaz hromadných akcí. A samozřejmě ho musíme respektovat. Je na každém pořadateli každé konkrétní akce, kdy přijme rozhodnutí o zrušení, s jakým předstihem před jejím konáním. Vyzýváme pořadatele, aby shromažďovali doklady o způsobených škodách a jejich výši, pokusíme se společně vymáhat nějakou formu náhrady. Uděláme maximum pro to, abychom jim pomohli. 

A co příprava a tréninky sportovců, mohou dál pokračovat?

Na tyto dotazy nyní odpovídám velmi často. Ano, sportovci se mohou připravovat i nadále, i mimo své bydliště, zejména pokud se jedná o jejich profesionální činnost. Na výkon povolání a obdobných činností se zákaz vycházení nevztahuje. Také v těchto případech je však nutné ve vlastním zájmu respektovat doporučení minimalizace společenského kontaktu. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že sportoviště a fitness centra po celé republice jsou vládním usnesením uzavřena, takže není možné se připravovat na nich. Samozřejmě se příprava mimo bydliště netýká sportovců, kteří jsou v individuální karanténě na základě rozhodnutí hygieniků.

Autoklub ČR, to to jsou také bezmála čtyři stovky pobočných spolků s tisícovkami členů po celé republice. Mohou v této pohnuté době nějak pomoci?

Určitě ano, chtěl bych všechny autoklubáky poprosit o pomoc a solidaritu. V těchto hodinách se obracím s nabídkou zajištění nákupu a dovozu potravin, léků, hygienických potřeb a podobně členům Klubu závodníků veteránů. Sdružuje desítky legend, ať již se jednalo o reprezentanty, vrcholové a výkonnostní jezdce, ale i organizátory a činovníky motoristických soutěží. A protože jsou tou nejohroženější věkovou skupinou, senioři by vůbec neměli vycházet z domu, chceme se o ně postarat. Budu strašně rád, když se do této pomoci zapojí i naše pobočné spolky po celé zemi.  

Jaký očekáváte další vývoj?

Na tuto otázku dnes asi nikdo nezná odpověď. Každopádně sledujeme vývoj situace, komunikuji se členy Bezpečnostní rady státu, abychom mohli adekvátně reagovat na aktuální opatření. Spolupracujeme se státními orgány a plně respektujeme nařízení a doporučení. Jsme v pravidelném kontaktu také s vedením mezinárodních federací, navzájem si vyměňujeme informace. Pevně věřím, že společně vše zvládneme, teď je důležité hlavně zachovat klid, mít trpělivost a dodržovat bezpečnostní opatření a doporučení. 

Pojďme porazit COVID-19 pohybem! Posílejte videa a vyhrajte super ceny

24.3.2020Pojďme porazit COVID-19 pohybem! Posílejte videa a vyhrajte super ceny

SPORT 5 je stále zdarma a brzy už téměř všude!

23.3.2020SPORT 5 je stále zdarma a brzy už téměř všude!

Upozornění pro diváky!

13.3.2020Upozornění pro diváky!

Olympiáda odložena na rok 2021. Co na to říkají čeští reprezentanti v jachtingu a jak tráví čas?

31.3.2020Olympiáda odložena na rok 2021. Co na to říkají čeští reprezentanti v jachtingu a jak tráví čas?

Red Bull X-Alps vás posune vpřed, říká Maurer

26.3.2020Red Bull X-Alps vás posune vpřed, říká Maurer

Vystupujeme z klece, říkají autoři knihy o počátcích MMA v ČR

23.3.2020Vystupujeme z klece, říkají autoři knihy o počátcích MMA v ČR

Testy splnily očekávání. Jezdci týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra jsou dobře připraveni

23.3.2020Testy splnily očekávání. Jezdci týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra jsou dobře připraveni

Sezona Znojma v EBEL: U Matuše panuje spokojenost

23.3.2020Sezona Znojma v EBEL: U Matuše panuje spokojenost

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace