Sezóna 2019 u silničních závodů motocyklů a výhled pro rok 2020

Letošní sezóna v českých silničních motocyklových šampionátech skončila a proto komise SZM Autoklubu ČR zasedla a zhodnotila uplynulé závodní podniky. Zároveň nastínila plány pro příští rok.

Sezóna 2019 u silničních závodů motocyklů a výhled pro rok 2020

Během letošní třetí schůze komise silničních závodů motocyklů (SZM) Autoklubu České republiky zhodnotila uplynulou sezónu a zároveň představila předběžné plány pro nadcházející rok 2020. 

Mezinárodní mistrovství České republiky - Miniracing

V letošní sezóně proběhly v MMČR - Miniracing zásadní změny, které se osvědčily. Závodní podnik se vměstnal do jednoho dne - závodní soboty - s tím, že v pátek mohou jezdci dobrovolně využít tréninků. Zároveň byly sníženy vklady do závodů. V neposlední řadě se výrazně zlepšila komunikace šampionátu v médiích a na sociálních sítích. 

Díky tomu v šampionátu startovalo 118jezdců ve všech disciplínách, čímž byl nárůst o 31 jezdců. Letos se našich závodů neúčastnili jezdci ze Slovenska a Maďarska (cca 30 jezdců), kteří dříve závodili ve společném seriálu. Díky tomu je celkový nárůst českých jezdců ještě větší, než se na první pohled do statistiky zdá. V letošní sezóně se osvědčily volné jízdy akademií v doprovodném programu. Zde závodily děti mladší šesti let, které ještě nemůžou mít závodní licence. 

Pro příští sezónu se komise SZM AČR shodla na tom, že se v zavedeném konceptu bude s drobnými změnami pokračovat a připravuje kalendář závodů pro rok 2020. V letošní sezóně byly některé podniky vypsány pro minibiky a větší motorky zvlášť. To v příští sezóně nebude a pojedou všichni dohromady. O spolupráci projevili zájem i slovenští zástupci, se kterými probíhá jednání. Díky tomu by mohl být kalendář závodů rozšířen o Slovakiaring a Dlhou a zároveň další jezdce. Pořadatelé připravují předsezónního oficiální víkendový test, kde by od pátku probíhaly tréninky, v sobotu velké školení a v neděli nehodnocené závody. 

Aleš Eder - zástupce Miniracing v komisi SZM

"Letošní sezóna se vydařila. Máme více jezdců a šampionát dobře nastartován. Potřebujeme ho udržet a doladit drobné detaily. Důležité je, že koncept nám funguje, že nám téměř ve všech třídách jezdí dostatek jezdců a že víme, kde jsme udělali chyby. To se budeme snažit odstranit a věřím, že sezóna 2020 bude ještě lepší, než ta letošní. Zároveň bych chtěl poděkovat všem pořadatelům, lidem na okruzích a činovníkům za jejich skvělou práci. A největší dík patří závodníkům a jejich týmům. Díky a uvidíme se na vyhlášení vítězů!"

Dragstery

Zástupkyně dragsterů, Yvona Kneblová, se z osobních důvodů ze schůze omluvila a tak tuto disciplínu krátce okomentoval Matěj Smrž – předseda komise SZM:"Dragstery jsou nyní ve složité situaci, kdy se hlavně řeší, kde by se závody daly odjet a kdo by je organizoval. V letošní sezóně se museli čeští jezdci zúčastnit pouze zahraničních závodů, protože se u nás žádné závody nekonaly. Věřím tomu, že se paní Kneblové situaci podaří vyřešit."

Mezinárodní mistrovství ČR a přebor ČR na přírodních okruzích

Závody na přírodních tratích jsou v silničním motocyklovém sportu dlouhodobě divácky i jezdecky nejoblíbenější disciplínou u nás. V letošním roce se šampionát pro moderní třídy změnil z přeboru na mezinárodní mistrovství ČR, což bylo přijato jezdci a veřejností pozitivně. Některé závody byly ovlivněny incidenty, kvůli kterým byla přijata další opatření, hlavně v otázce bezpečnosti. Po tragické události v Radvanicích vznikla bezpečnostíkomise, která dohlíží na zabezpečení tratí a jejími členy jsou nejen ředitel závodu a předseda Jury, ale také zástupci jezdců. Ta začala působit od závodů v Těrlicku a ukázalo se, že má smysl. Pro příští sezónu bude stanovena na všech tratích. Zároveň se během roku komise shodla na vytvoření bezpečnostníchplánů pro každý okruh díky inspiraci v rallye. 

Závody v Těrlicku musely být ukončeny dřív kvůli několika událostem, které nemohl pořadatel ovlivnit. Celkově závody navštívilo 10 tis. diváků. Vrcholem sezóny jsou vždy závody v Hořicích. Přestože byla ČeskáTouristTrophy vždy divácky trochu slabší, než 300 zatáček Gustava Havla, letos se do východních Čech sjelo 18 tis. diváků. Ti sledovali jedny z nejlepších závodů, které se na této trati odjely. Závody na pravidelnost v NepomukuBranné měly také velice dobrou jezdeckou účast a diváckou návštěvnost, i když například v Branné závodům nepřálo počasí. 

Zástupci pořadatelů a AČR jednají o kalendáři na příští rok, pracuje se na zlepšení soutěžního systému a také úpravě technických pravidel. Více informací o novinkách na přírodních okruzích uvedeme v další tiskové zprávě. 

Tomáš Jenčovský - člen komise SZM za přírodní okruhy a ředitel některých závodů

"Druhá část letošní sezóny nám začala závody v Radvanicích, které bohužel skončily tragicky. Musím ještě jednou vyzdvihnout profesionální práci záchranných složek. Následovaly závody v Těrlicku, kde se spolu s moderními kategoriemi jely i závody IRRC. Zde jsme se setkali s okolnostmi, které byly velice nenadálé a kvůli kterým se nemohly dojet poslední závody. Pro příště doporučuji omezit počet vypsaných tříd. Skvělý víkend jsme si užili v Hořicích při České Tourist Trophy, kde se také jely další závody IRRC. Bohužel i zde jsme se setkali s incidentem, na který musíme do budoucna reagovat. Závody v jízdách pravidelnosti historických závodních motocyklů nemají problém s počtem jezdců a zároveň je navštěvuje dost diváků. Za letošní rok se na všech tratích zlepšilo zabezpečení, vznikla bezpečností komise a pracujeme na vytvoření bezpečnostních plánů. Děkuji všem pořadatelům za organizaci závodů."Mezinárodní mistrovství České republiky na závodních okruzích

V letošní sezóně bylo v kalendáři MMČRSZMna závodních okruzích vypsáno sedm závodních podniků. Šest z nich se odjelo ve spolupráci s mezinárodním motocyklovým šampionátem AlpeAdria promotéra Lutec a jeden ve spolupráci se slovenskou motocyklovou federací. Před sezónou byly doladěny technické řády a na závodních podnicích dobře fungovaly rozpravy s jezdci. Nově byl v kalendáři vypsaný okruh v Assenu, což se jezdcům líbilo, protože jde o okruh z MotoGP. Trať poskytla výborné zázemí, organizovanost a diváci vytvořili hezkou atmosféru. S šestým závodem se šampionát vrátil do Mostu po dvouleté pauze. Zde se jel zároveň memoriál GerhardaIttnera a k tradičním třídám byly vypsány závody i pro kategorii Supermono. Dobře zorganizovaný byl také poslední podnik na Slovakiaringu, kterého se zúčastnilo 149 jezdců z Čech, Slovenska, Maďarska a Polska. 

Dušana Harvanová - členka komise SZM za závodní okruhy

"V letošní sezóně jsme měli vypsáno sedm závodních podniků a velkou radost jsem měla z Assenu, ale i Oscherslebenu, kde jsou hezké okruhy poskytující dobré zázemí a profesionální organizátorský tým. Třešničkou na dortu tohoto roku byly závody v Mostě, kam jsme se po dvou letech vrátili. Chci poděkovat Autoklubu ČR za spolupráci při memoriálu Gerharda Ittnera. Kromě stálých jezdců ve třídách Supersport 300, Superstock 600, Superstock 1000 a Superbike se do Mostu a na závěrečný Slovakiaring sjelo mnohem více jezdců, kteří si tyto závody nenechali ujít. Na Slovensku se mi také líbila třída 125 ccm, do které se nakonec přihlásilo dost jezdců i přes to, že šlo o volný závod. Pozitivně hodnotím celkový nárůst počtu jezdců a medializaci šampionátu. Kladné hodnocení mělo také předsezónní testování na Slovakiaringu zdarma pro jezdce s licencí a testování před závody v Mostě. Obojí by chtěli jezdci i v příštím roce a my se jim to budeme snažit umožnit. V této chvíli se jedná o další sezóně a i když po třech sezónách skončila Lutecu smlouva o promotérství, neobávám se toho, že šampionát nebude pokračovat v zlepšující se tendenci."

Závěrem Matěj Smrž - předseda komise SZM

"K velké silnici, ať na závodních okruzích, tak přírodě, bylo řečeno již dost a já mohu jen všem poděkovat za jejich práci. Jedná se o vrchol závodění na české půdě a i když „peníze jsou až na prvním místě“, letos se určitě povedlo dost věcí zlepšit. Ve stejném duchu chci pokračovat i nadále a věřím tomu, že v cestě nebude více překážek, než by si naše královna motocyklového sportu zasloužila! U Miniracingu bych rád poděkoval Alešovi Ederovi a sestře Kláře za organizaci, komunikaci a administrativu spojenou s pořádáním závodů Miniracing CZ. Děkuji také Autoklubu ČR, který v letošní sezóně malou silnici finančně zajistil! Přímé náklady na pořádání deseti podniků byly bezmála 1,5 milionu korun a na startovném se vybralo 410 tis. Kč. Nebýt podpory Autoklubu, jakožto autority motocyklového sportu, odjely by se tři závody a konec... Podpora juniorské silnice je zásadní a nezbytná proto, aby u nás silnice měla jakoukoli budoucnost a Autoklub tímto prokázal nepostradatelnou úlohu v motocyklovém sportu. Chválím také videa ze sedmi podniků Miniracing, fotografy a PR pro všechny disciplíny SZM, o které se stará Eva Koňáková! Víme, co máme zlepšit, pracujeme na tom a očekávám, že v příštím roce to bude ještě lepší."

Kompletní výsledky všech šampionátů SZM: Na webu Autoklubu 

(Autoklub.cz / Motorsport / Motocykly / Disciplíny / Silniční závody motocyklů / ... jednotlivé kategorie... )

Slavnostní vyhlášení

Slavnostní vyhlášení vítězů letošní sezóny MMČR SZM závodních a přírodních okruhů a PČR SZM přírodních okruhů proběhne 2. 11. 2019 v budově Autoklubu České republiky v Praze. Jezdci a významní hosté budou obesláni pozvánkami, média jsou zvána prostřednictvím této tiskové zprávy. 

Další články

Motoristická sezóna už je v plném proudu. Na jaké závodní série se na SPORT 5 můžete těšit?

Motoristická sezóna už je v plném proudu. Na jaké závodní série se na SPORT 5 můžete těšit?

ACCR Czech Talent Team - Willi Race: "Konečně se začalo závodit"

ACCR Czech Talent Team - Willi Race: "Konečně se začalo závodit"

Nová sezóna ADAC F4? Nenechte si ujít záznam z úvodního podniku a premiéru další české naděje Josefa Knoppa

Nová sezóna ADAC F4? Nenechte si ujít záznam z úvodního podniku a premiéru další české naděje Josefa Knoppa

Skvělý Delétraz na Silverstone: Pro Charouz Racing vyjel další pódium!

Skvělý Delétraz na Silverstone: Pro Charouz Racing vyjel další pódium!

Motoristický sen na SPORT 5:  Víkend plný závodění

Motoristický sen na SPORT 5: Víkend plný závodění

Pannoniaring rozjel sezónu 2020 MMČR SZM na závodních okruzích

Pannoniaring rozjel sezónu 2020 MMČR SZM na závodních okruzích

Noví trenéři jachtingu II. třídy

Noví trenéři jachtingu II. třídy

Emerson Fittipaldi o natáčení Magnuskova filmu: Měl jsem roli ušitou na míru!

Emerson Fittipaldi o natáčení Magnuskova filmu: Měl jsem roli ušitou na míru!

Vydařené závody dalšího ročníku Nepomuckého trojúhelníku

Vydařené závody dalšího ročníku Nepomuckého trojúhelníku

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace