Sezona MotoGP skončila suverénním domácím triumfem Oliveiry

Velkou cenu Portugalska MotoGP na okruhu v Portimãu ovládl po dominantním výkonu domácí závodník Miguel Oliveira. Druhý dojel do cíle Jack Miller a třetí skončil Franco Morbidelli, který se mohl radovat z titulu vicemistra.

Sezona MotoGP skončila suverénním domácím triumfem Oliveiry

V neděli vyvrcholila letošní sezona MotoGP. Posledním dějstvím ročníku 2020 byla Velká cena Portugalska na okruhu v Portimãu. Na tuto trať zavítalo Mistrovství světa v závodech silničních motocyklů vůbec poprvé ve své historii. Na území Portugalska se pak MotoGP vrátilo po osmi letech. Naposledy zde závodilo v roce 2012. Z vítězství se tehdy radoval Casey Stoner.

O držiteli letošního mistrovského titulu již bylo před víkendem rozhodnuto. O týden dříve se jím ve Velké ceně Valencie stal jezdec Suzuki Joan Mir. Situace v boji o titul vicemistra ale stále zůstávala otevřená. Nejblíže měl k celkovému stříbru Franco Morbielli (142 bodů). Šanci ale stále měli i třetí Álex Rins (138 bodů), čtvrtý Maverick Viňales (127 bodů), pátý Fabio Quartararo (125 bodů), šestý Andrea Dovizioso (125 bodů) a sedmý Pol Espargaró (122 bodů).

Na pole position ale před startem závodu nestál ani jeden z výše uvedené sedmičky. Nejlépe se totiž se sobotní kvalifikací popasoval domácí Miguel Oliveira. Spolu s jezdcem stáje Tech3 se kvalifikovali do první řady také druhý Franco Morbidelli a třetí Jack Miller.

Čtvrté místo patřilo na roštu Calu Crutchlowovi. Pátý startoval Fabio Quartararo, šestým místem si svůj nejlepší kvalifikační výsledek sezony zajistil Stefan Bradl, sedmý začínal Johann Zarco, osmý Maverick Viňales, devátý Pol Espargaró, desátý Álex Rins, jedenáctý Takaaki Nakagami, dvanáctý Andrea Dovizioso, třináctý Brad Binder, čtrnáctý Aleix Espargaró a bodovanou patnáctku uzavíral Francesco Bagnaia.

Šestnácté místo patřilo Álexi Márquezovi a sedmnácté Valentinovi Rossimu. Na osmnáctém místě stál Danilo Petrucci a na devatenáctém Lorenzo Savadori.

Až z dvacáté pozice začínal už jistý šampion Joan Mir. Španěla v sobotu sužovaly potíže s elektronikou. Za Mirem se kvalifikovali pouze dvacátý první Tito Rabat a dvacátý druhý Mika Kallio. Poslední jmenovaný nahrazoval u stáje Tech 3 Ikera Lecuonu, který stejně jako v předchozích dvou valencijských závodech chyběl. Pro Kallia se jednalo o první start v MotoGP od loňské Valencie. V závěru ročníku 2019 nahrazoval u továrního týmu KTM Johanna Zarca.

Po startu si udržel vedení Oliveira. Na druhé místo se sice pokoušel v úvodních metrech prokousat Miller, Morbidelli si ale pozici pohlídal.

Australan se ovšem nehodlal smířit s porážkou. Ani v dalších zatáčkách nedával Morbidellimu prostor k vydechnutí. Během prvního kola ale na pilota Petronasu vyzrát nedokázal. Podoba nejlepší trojice po úvodním okruhu tedy vypadala následovně – Oliveira, Morbidelli, Miller.

Po prvním kole skončil závod a tím pádem i sezona 2020 pro Francesca Bagnaiu, který odstavil svůj motocykl. Původně se zdálo, že jsou na vině technické problémy. Později ale kamery odhalily, že si Bagnaia poranil rameno při kontaktu s Mirem. Netrvalo dlouho a ze závodu odstoupil také Brad Binder. Vítěz Velké ceny České republiky v Brně upadl.

Horkou chvilku zažil také Joan Mir, který po kontaktu s Johannem Zarcem musel krotit svůj motocykl. Po tomto momentu se propadl mimo bodované příčky.

Na čele mezitím Miguel Oliveira začal ujíždět. V době, kdy do konce závodu zbývalo dvacet jedna kol, činil jeho náskok na druhého Morbidelliho již více než dvě a půl sekundy. Třetí zůstával Miller.

Bojovalo se páté místo. To měl tou dobou ve svých rukou Stefan Bradl. Německého jezdce ale odsunul dozadu Pol Espargaró.

Vpřed chtěl jít také devátý Rins, který dotíral na Quartarara a v první zatáčce se mu před něj na okamžik opravdu podařilo dostat. Byl ale příliš široký a tak mu Quartararo předjetí bez větších potíží oplatil.

Pol Espargaró se krátce po předjetí Stefana Bradla začal dotahovat i na čtvrtého Cala Crutchlowa. Zároveň ale nedaleko za jezdcem továrního týmu KTM stále zůstávali šestý Stefan Bradl a sedmý Johann Zarco. Devatenáct kol před koncem se Espargarovi skutečně podařilo Crutchlowa pokořit.

Současně pokračoval i souboj mezi Álexem Rinsem a Fabiem Quartararem o osmé místo. Rins se vrátil zpět před Francouze.

Quartararo si ale i po tomto propadu musel hlídat záda. Jen těsně za ním totiž jel desátý Takaaki Nakagami. Přibližoval se ale i jedenáctý Álex Márquez, kterému se po startu ze šestnácté pozice dařilo postupovat vpřed.

Na čele jsme i nadále byli svědky dominance Miguela Oliveiry. Jezdec stáje Tech 3 již vedl téměř o čtyři sekundy.

Šestnáct kol před cílem jsme sledovali souboj mezi Takaakim Nakagamim a Fabiem Quartararem. Vítězně z něj nakonec vyšel Japonec, Quartararo ale neprodal svou kůži lacino.

V nájezdu do dalšího kola pak Quartararo zcela zmizel z nejlepší desítky. Jak s Álexem Márquezem, tak s Quartararem si totiž poradil Andrea Dovizioso. V době, kdy do konce závodu zbývalo čtrnáct kol, pak Quartarara pokořil také Álex Márquez.

V potížích se ocitl Pol Espargaró, který byl široký. Jeho problémů využil Cal Crutchlow a vrátil se na čtvrté místo. Zůstal tam ale jen chvíli. O pár zatáček později šel Espargaró zpátky.

Dvanáct kol před cílem se začal jedenáctý Dovizioso dotahovat na desátého Takaakiho Nakagamiho. Současně pokračoval propad Quartarara, kterého předjel i Aleix Espargaró. Najednou se tak Quartararo ocitl bezprostředně před oběma jezdci tovární Yamahy – čtrnáctým Maverickem Viňalesem a patnáctým Valentinem Rossim.

Jedenáct kol před cílem ztratil dvě pozice Rins a propadl se z osmého místa ne desáté. Posunul se před něj jak Andrea Dovizioso, tak Takaaki Nakagami.

Technické potíže zasáhly Mira. Svůj motocykl ještě dokázal dopravit do boxů, tam ale pro letošního šampiona závod skončil.

Devět kol před cílem vedl Oliveira zhruba o čtyři sekundy. Druhého Morbidelliho se ale stále byl schopen držet třetí Miller.

Rins ztratil další dvě pozice. Nejprve mu sebral desátou příčku Aleix Espargaró a následně přišel i o jedenáctou, na kterou putoval Álex Márquez.

O pozici se musel strachovat i Quartararo. Na třináctého Francouze totiž dotírali Viňales s Rossim. Devět kol před cílem se Viňales před svého budoucího týmového kolegu dostal.

Situace v boji o druhé místo byla stále otevřená. Miller zůstával i nadále v těsném závěsu za Morbidellim. I kdyby ale Ital pozici neudržel, neměl by důvod být příliš mrzutý. I tak by se totiž stal vicemistrem.

Mezitím Quartararo spadl až na chvost bodované patnáctky. Předjel ho totiž i Valentino Rossi. Dopředu šel ale také Rossiho parťák Viňales. Ten se posunul na dvanácté místo před svého krajana Rinse.

Quartararo se sice propadl na poslední bodované patnácté místo, obavy, že by v cíli nebodoval, ale zatím mít nemusel. Šestnáctý Petrucci za ním totiž zaostával o šest sekund.

Andrea Dovizioso se posunul na sedmé místo. Vypořádal se se Stefanem Bradlem. O pozici přišel i Crutchlow. Toho připravil o pátou příčku Zarco.

Pátá pozice ale v Zarcově držení nezůstala dlouho. Jak jeho, tak Crutchlowa totiž předjel Dovizioso. Crutchlow navíc v první zatáčce vycestoval ven z dráhy, po čemž následoval pád až na deváté místo. Pokračoval i Zarcův propad. Toho kromě Doviziosa předjeli i Nakagami s Bradlem a spadl na osmou příčku.

Jack Miller mezitím nepřestával v dotírání na druhého Franca Morbidelliho. Stále ale nenacházel na jezdce Petronasu recept.

Tři kola před cílem se rozšířil seznam odstoupivších. Upadl Lorenzo Savadori a bylo tak definitivně jasné, že ani ve svém třetím závodě za Aprilii si pro body nedojede.

Měnil se majitel desáté pozice. O tu přišel Cal Crutchlow. Před Brita se posunul Álex Márquez. Pozice si prohodili i Nakagami s Doviziosem. Zatímco Japonec povyskočil na páté místo, Dovizioso putoval na šestou příčku. Dopředu mezitím postoupil i Aleix Espargaró. Ten se postupně propracoval na osmou příčku.

V nájezdu do posledního kola se Álex Márquez dostal na deváté místo před Johanna Zarca. Další pozici ztratil také Crutchlow, tentokrát ve prospěch Viňalese.

Pořádky se ale měnily i na druhé příčce. Jack Miller se totiž v posledním kole nakonec dokázal posunout před Morbidelliho a byl to tak on, kdo projel cílem za suverénním Oliveirou na druhém místě. Morbidelli si musel vystačit se třetí příčkou. I tak se ale mohl radovat ze zisku titulu vicemistra.

Cal Crutchlow během posledního kola spadl ještě o jedno místo dozadu. Předjel ho Valentino Rossi. Zatímco Ital tak skončil při svém posledním startu za tovární tým Yamahy třináctý, Crutchlowova derniéra u LCR Hondy skončila čtrnáctým místem. V závěru ztratil dech i Rins. Cílem nakonec projel jako patnáctý.

Týmové hodnocení letos ovládla stáj Suzuki Ecstar, která si zajistila prvenství už o týden dříve ve Valencii. Mezi značkami ale slaví Ducati.

Výsledky VC Portugalska:

 1. Miguel Oliveira (Portugalsko, Red Bull KTM Tech 3, KTM) 25 kol
  2. Jack Miller (Austrálie, Pramac Racing, Ducati) +3,193
  3. Franco Morbidelli (Itálie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) +3,298
  4. Pol Espargaró (Španělsko, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) +12,626
  5. Takaaki Nakagami (Japonsko, LCR Honda IDEMITSU, Honda) +13,318
  6. Andrea Dovizioso (Itálie, Ducati Team, Ducati) +15,578
  7. Stefan Bradl (Německo, Repsol Honda Team, Honda) +15,738
  8. Aleix Espargaró (Španělsko, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) +16,034
  9. Álex Márquez (Španělsko, Repsol Honda Team, Honda) +18,325
  10. Johann Zarco (Francie, Esponsorama Racing, Ducati) +18,596
  11. Maverick Viňales (Španělsko, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) +18,685
  12. Valentino Rossi (Itálie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) +18,946
  13. Cal Crutchlow (Velká Británie, LCR Honda CASTROL, Honda) +19,159
  14. Fabio Quartararo (Francie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) +24,376
  15. Álex Rins (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) +27,776
  16. Danilo Petrucci (Itálie, Ducati Team, Ducati) +34,266
  17. Mika Kallio (Finsko, Red Bull KTM Tech 3, KTM) +48,410
  18. Tito Rabat (Španělsko, Esponsorama Racing, Ducati) +48,411
  DNF Lorenzo Savadori (Itálie, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) +3 kola
  DNF Joan Mir (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) +10 kol
  DNF Brad Binder (Jihoafrická republika, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) +23 kol
  DNF Francesco Bagnaia (Itálie, Pramac Racing, Ducati) +25 kol.

Konečné pořadí jezdců: 

 1. Joan Mir (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) 171 bodů
  2. Franco Morbidelli (Itálie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) 158 bodů
  3. Álex Rins (Španělsko, Team Suzuki Ecstar, Suzuki) 139 bodů
  4. Andrea Dovizioso (Itálie, Ducati Team, Ducati) 135 bodů
  5. Pol Espargaró (Španělsko, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) 135 bodů
  6. Maverick Viňales (Španělsko, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 132 bodů
  7. Jack Miller (Austrálie, Pramac Racing, Ducati) 132 bodů
  8. Fabio Quartararo (Francie, Petronas Yamaha SRT, Yamaha) 127 bodů
  9. Miguel Oliveira (Portugalsko, Red Bull KTM Tech 3, KTM) 125 bodů
  10. Takaaki Nakagami (Japonsko, LCR Honda IDEMITSU, Honda) 116 bodů
  11. Brad Binder (Jihoafrická republika, Red Bull KTM Factory Racing, KTM) 87 bodů
  12. Danilo Petrucci (Itálie, Ducati Team, Ducati) 78 bodů
  13. Johann Zarco (Francie, Esponsorama Racing, Ducati) 77 bodů
  14. Álex Márquez (Španělsko, Repsol Honda Team, Honda) 74 bodů
  15. Valentino Rossi (Itálie, Monster Energy Yamaha MotoGP, Yamaha) 66 bodů
  16. Francesco Bagnaia (Itálie, Pramac Racing, Ducati) 47 bodů
  17. Aleix Espargaró (Španělsko, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) 42 bodů
  18. Cal Crutchlow (Velká Británie, LCR Honda CASTROL, Honda) 32 bodů
  19. Stefan Bradl (Německo, Repsol Honda Team, Honda) 27 bodů
  20. Iker Lecuona (Španělsko, Red Bull KTM Tech 3, KTM) 27 bodů
  21. Bradley Smith (Velká Británie, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) 12 bodů
  22. Tito Rabat (Španělsko, Esponsorama Racing, Ducati) 10 bodů
  23. Michele Pirro (Itálie, Ducati Team, Ducati) 4 body
  24. Mika Kallio (Finsko, Red Bull KTM Tech 3, KTM) 0 bodů
  25. Lorenzo Savadori (Itálie, Aprilia Racing Team Gresini, Aprilia) 0 bodů.

Konečné pořadí týmů:

 1. Team Suzuki Ecstar 310 bodů
  2. Petronas Yamaha SRT 248 bodů
  3. Red Bull KTM Factory Racing 222 bodů
  4. Ducati Team 213 bodů
  5. Pramac Racing 183 bodů
  6. Monster Energy Yamaha MotoGP 178 bodů
  7. Red Bull KTM Tech 3  152 bodů
  8. LCR Honda 148 bodů
  9. Repsol Honda Team 101 bodů
  10. Esponsorama Racing 87 bodů
  11. Aprilia Racing Team Gresini 54 bodů

Konečné pořadí značek:

 1. Ducati 221 bodů
  2. Yamaha 204 bodů
  3. Suzuki 202 bodů
  4. KTM 200 bodů
  5. Honda 144 bodů
  6. Aprilia 51 bodů

Foto: Facebook

Autorem reportáže je Dušan Bouzek

Další články

Kukrle vyhrál i druhý díl ŠKODA Cup

Kukrle vyhrál i druhý díl ŠKODA Cup

Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

Tým HÉBÉ se chystá na mistrovství Evropy

RYCHLÉ DVĚSTĚOSMIČKY ŘÁDILY NA ŠUMAVSKÝCH HVOZDECH

RYCHLÉ DVĚSTĚOSMIČKY ŘÁDILY NA ŠUMAVSKÝCH HVOZDECH

Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý

Poslední šance na Tokio českému jachtingu nevyšla. Ondřej Teplý skončil na mistrovství světa třídy Finn devatenáctý

Tábor a Mladá Vožice přivítají silniční elitu i mladé jezdce

Tábor a Mladá Vožice přivítají silniční elitu i mladé jezdce

TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

První vítězství, nešťastný los a skvělá stíhačka. Makeš zažil v TCR divoký víkend

 Dvojitý úspěch zaznamenal tým ULTIMATE DAKAR Racing v závodě FIA CEZ RiverSide Baja 2021

Dvojitý úspěch zaznamenal tým ULTIMATE DAKAR Racing v závodě FIA CEZ RiverSide Baja 2021

Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace