TCR Eastern Europe: Na Slovensku si rozdělili vítězství Makeš a Pekař

Na Slovakiaringu o víkendu pokračovala druhým podnikem letošní sezona seriálu TCR Eastern Europe. Zatímco v úvodní jízdě víkendu si dojel pro svůj premiérový triumf Michal Makeš, druhý závod zvládl nejlépe Tomáš Pekař.

Druhým podnikem pokračovala o víkendu letošní sezona šampionátu TCR Eastern Europe. Tři týdny po prvním podniku na Hungaroringu tentokrát startovní pole zavítalo na Slovakiaring, který nahradil na pozici druhého letošního podniku zrušené klání na rakouském Red Bull Ringu.

Pro start úvodního závodu si vyjel první místo Milovan Vesnić. Srbského jezdce, který se stal v roce 2019 šampionem a loni ukořistil titul vicemistra, doplnil v první řadě suverén letošního prvního podniku a vedoucí muž šampionátu Tomáš Pekař. Ze třetí pozice vyrážel Michal Makeš, kterému po Hungaroringu patřilo v průběžném pořadí druhé místo. Start ale vyšel nejlépe Pekařovi a ujal se vedení. Vesničovi se úvodní metry nevydařily a kromě Pekaře ho předstihli také Michal Makeš a Sebastian Steibel, který se probil na třetí místo po startu až ze sedmé příčky.

Pekařovy šance na třetí triumf v řadě ale utrpěly ještě během úvodního kola. V jedné ze zatáček totiž vycestoval z trati a propadl se až na páté místo. Díky chybě mělnického závodníka se posunul do čela Michal Makeš, který pak již po zbytek závodu dominoval a dojel si pro svůj premiérový triumf v TCR Eastern Europe. (Více zde.)

Vesnić se ještě v prvním kole vrátil zpět před Steibela a dlouho směřoval za druhým místem. Nakonec ale Steibelovi podlehl a byl to tak Němec, kdo bral stříbro. Vesnić ale nakonec nedojel ani jako třetí. Později ho totiž potkaly technické problémy a byť byl klasifikován jako dvanáctý, šachovnicovou vlajku nespatřil. Třetí příčku nakonec bral Carol Wittke, který do závodu startoval jako osmý. Jak pro Steibela, tak pro Wittkeho se jednalo o první umístění na stupních vítězů v šampionátu.

Tomáš Pekař nezažil vydařený závod a cílem nakonec projel jako pátý. V cíli vyšlo najevo, že se jeho vůz potýkal s nedotáčivostí. Za Pekařem skončil na šesté příčce Miro Horňák ze stáje Horňák-Aditis, který byl na Slovensku jedním z dvojice debutantů. Tím druhým byl další Slovák Dávid Němček, který hájil barvy stáje ARC Bratislava. I jemu se v prvním závodě podařilo bodovat, když skončil osmý.

Do druhého závodu startovala na základě losu nejlepší devítka z první jízdy v obráceném gardu. První příčka tak připadla Žarku Knegovi. Jako druhý startoval Dávid Němček a na třetí příčce stál Lukasz Stolarczyk. Lídrovi šampionátu Pekařovi patřilo páté místo a vítěz prvního závodu Makeš byl devátý. Start zvládl nejlépe ze všech Stolarczyk a dostal se do čela. Na druhou příčku se posunul Pekař a na třetí Steibel.

Ještě během úvodního kola ale Stolarczyk udělal chybu, díky které se před něj posunul nejen Pekař, ale také Steibel a Miro Horňák. Od té doby již Tomáše Pekaře v čele nikdo neohrozil. Pilot stáje Carpek Service si tak po nevydařené sobotě spravil chuť, když si dojel pro třetí vítězství v sezoně a zároveň navýšil své vedení v průběžném pořadí. Poklidný závod prožil také Steibel, který bez problémů udržel druhou příčku.

Na třetí pozici kroužil po Stolarczykově chybě z úvodu Miro Horňák. Stolarczyk se ale brzy dostal na bronzovou příčku zpátky. Závod na ní ovšem nedokončil. V jeho průběhu totiž kvůli technickým problémům zamířil do boxů. Jako třetí tak nakonec dojel vítěz prvního závodu Michal Makeš.

Horňák nakonec skončil pátý za čtvrtým Carolem Wittkem. Milovan Vesnić se po startu z 12. místa probojoval na šestou příčku. Žarko Knego se po startu z pole position propadl na sedmou pozici. Dávid Němček skončil po nevydařeném startu osmý. Za zmínku stojí i Sanel Cehic, který si díky deváté příčce připsal první dva body v TCR Eastern Europe. Lukasz Stolarczyk se po návštěvě mechaniků vrátil do závodu. Dojel ale na nebodované 12. příčce.

Třetí podnik letošní sezony se uskuteční o víkendu 11.-13. června v polské Poznani. Tam se TCR Eastern Europe představí vůbec poprvé.

Výsledky prvního závodu: 1. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) 12 kol, 2. Sebastian Steibel (Německo, Steibel Motorsport, Cupra Leon TCR) +8,026, 3. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +8,705, 4. Tomasz Rzepecki (Polsko, Basenhurt A&T Racing, Volkswagen Golf GTI TCR) +10,992, 5.  Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) +11,717, 6. Miro Horňák (Slovensko, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +14,711, 7. Lukasz Stolarczyk (Polsko, BTC Maszyny Racing, Audi RS 3 LMS TCR) +24,183, 8. Dávid Němček (Slovensko, ARC Bratislava, Cupra Leon TCR) +24,426, 9. Žarko Knego (Chorvatsko, Auto Klub Dubrovnik Racing, Cupra Leon TCR) +34,865, 10. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +35,228.

Výsledky druhého závodu: 1. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) 12 kol, 2. Sebastian Steibel (Německo, Steibel Motorsport, Cupra Leon TCR) +4,144, 3. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) +8,912, 4. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +13,252, 5. Miro Horňák (Slovensko, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +13,449, 6. Milovan Vesnić (Srbsko, ASK Vesnić, Audi RS 3 LMS TCR) +18,280, 7. Žarko Knego (Chorvatsko, Auto Klub Dubrovnik Racing, Cupra Leon TCR) +26,050, 8. Dávid Němček (Slovensko, ARC Bratislava, Cupra Leon TCR) +28,027, 9. Sanel Cehic (Německo, CS-Motorsport, Audi RS 3 LMS TCR) +29,924, 10. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +31,105.

Průběžné pořadí šampionátu: 1. Pekař 93, 2. Makeš 76, 3. Steibel 52, 4. Vesnić 40, 5. Wittke 35, 6. Stolarczyk 34, 7. Rzepecki 24, 8. Ghermandi 20, 9. Horňák 18, 10. Němček 8, 11. Knego 8, 12. Fulín mladší 5, 13. Čížek 3, 14. Cehic 2, 15. Adámek 2.