Tři čeští surfaři začínají bojovat o olympiádu

Publikováno: 24.9.2019

Na italském jezeře Garda začíná mistrovství světa ve windsurfingu v olympijské třídě RS:X. Na startu bude 130 mužů a 106 žen ze všech koutů světa včetně našich tří surfařů Karla Lavického, Jany Slívové a Kateřiny Švíkové. Finálové rozjížďky se pojedou v sobotu 28. 9.

Tři čeští surfaři začínají bojovat o olympiádu

Pro některé závodníky je tato událost především soubojem o světový titul, touží po medaili z velké regaty. Pro jiné jde především o bitvu o olympijské hry. Pro státy, které se dosud nekvalifikovaly a mezi něž patří i Česká republika, se zde bude přidělovat 8 míst do Tokia pro muže a 9 pro ženy. Ve flotile mužů jsou největšími konkurenty Karla Lavického, který už má dvě olympiády za sebou, závodníci z Korey, Švýcarska, Běloruska či Nového Zélandu, naše dvě surfařky se utkají se soupeřkami z Turecka, Peru, Řecka nebo Brazílie. Pro závodníky z už kvalifikovaných zemích, jde o souboj s ostatními členy národních týmů, protože na olympiádu může jet jen jeden muž a jedna žena z každé země. 

A konečně toto mistrovství světa je také velkou šancí pro rostoucí hvězdy, které zde mohou závodit proti těm nejlepším.  Udělovat se budou i tituly v kategorii do 21 let a mladých závodníků a závodnic je na Gradě spousta – včetně naší Kateřiny Švíkové.

Včera byla naplánována tréninková rozjížďka, ale vítr se na známé italské jezero nedostavil, takže se nekonala. Ani předpověď na dnešek nevypadá moc dobře, takže byl start posunut už na 8. hodinu, aby se využila ranní bríza. Závodníci tak musí být připraveni vyplout Vzhledem k předpovědi na mírný vítr byl závod posunut vpřed o 0800 start (místní čas), což znamená, že surfaři budou muset být připraveni vyplout na vodu již v 6.30.

„Většinou se před velkým závodem motivuji a připomínám si, proč tu dřinu vlastně dělám a proč jsem s windsurfingem začala,“ přemítá Jana Slívová. „Kdo surfuje tak skluz zná, ale ostatním bych to chtěla trochu přiblížit, co na tom vlastně tak moc zbožňuji.  Stoupnu si na prkno, na tu krásnou vodní hladinu, kde se mnou houpají vlny. Přijde poryv větru, opře se do plachty, prkno pošlu po vodě do skluzu. Nohy do poutek, zaháknout do trapézu a už letím nad vodní hladinou. Jak jednoduché, ovšem to je to nejmenší. Pro mě je důležitá rychlost a maximální stoupání či odpadání po větru. Zkrátím si úvazky dle síly větru, vytočím se po směru jízdy, chytím přední rukou vytahovačku co nejdál a snažím se zaklonit, koukat nahoru a kontrolovat poryvy. Jednou nohou prkno přizvedávám – vyostřuji a druhou tlačím do flosny a snažím se kopírovat vlny a zašlapávat je. Váhu se snažím dát dopředu, zadní lem plachty položit na prkno a soustředit se na to nejdůležitější – na vítr. Když prkno letí po vodě tak, jak má, už jen vnímám tu nádheru dokonalého skluzu. Volnost, svoboda, nádherný pocit, vše řídíte jen vy. Vy a příroda. Občas se vykoupu a často pády bolí, ale i to k tomu patří,“ vysvětluje půvab windsurfingu. 

Všichni tři naši reprezentanti na Gardě strávili téměř celé léto. Jak se na vrchol sezony připravili, uvidíme už brzy. 

Více informací, výsledky a sledování rozjížděk online na: 

www.rsxclass.org/worlds2019

 

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=0zfZkS3j4Og

Video: Mistrovství světa v dřevorubeckých sportech STIHL TIMBERSPORTS míří do Prahy

3.10.2019Video: Mistrovství světa v dřevorubeckých sportech STIHL TIMBERSPORTS míří do Prahy

Těžký pátek v Japonsku pro Filipa Salače

18.10.2019Těžký pátek v Japonsku pro Filipa Salače

Vydařené závody na Slovakiaringu ukončily letošní sezónu MMČR SZM na závodních okruzích

18.10.2019Vydařené závody na Slovakiaringu ukončily letošní sezónu MMČR SZM na závodních okruzích

Fotbalový turnaj O pohár středoevropských měst 2019 ovládl tým z Moskvy

18.10.2019Fotbalový turnaj O pohár středoevropských měst 2019 ovládl tým z Moskvy

Jezdci týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra uzavřeli další úspěšnou sezónu v ESET Cupu

17.10.2019Jezdci týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra uzavřeli další úspěšnou sezónu v ESET Cupu

Autoklub vyzkoušel pneumatiky Michelin Pilot Alpin 5

17.10.2019Autoklub vyzkoušel pneumatiky Michelin Pilot Alpin 5

Novým strategickým partnerem Autoklubu jsou Lesy ČR

14.10.2019Novým strategickým partnerem Autoklubu jsou Lesy ČR

23. Česká námořní rallye aneb Mistrovství ČR One-Design začala

14.10.201923. Česká námořní rallye aneb Mistrovství ČR One-Design začala

Go to the top
Tento web používá k poskytování služeb, zobrazení reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace