WRC: Ogier vyhrál Rallye Monte Carlo

Vítězem letošního ročníku Rallye Monte Carlo se stal Sébastien Ogier a připsal si tak své osmé prvenství v této soutěži. Druhý skončil Elfyn Evans a třetí Thierry Neuville.

V neděli vyvrcholila posledními čtyřmi erzetami letošní Rallye Monte Carlo, která zahájila novou sezonu WRC. Z vítězství se radoval Sébastien Ogier. Francouz již po sobotě vedl o třináct sekund. A formu si udržel i během závěrečného dne, kdy ovládl celkem tři erzety. Jezdec Toyoty si připsal jednak osmý triumf v Rallye Monte Carlo, díky kterému se na čele historických tabulek této soutěže odpoutal od Sébastiena Loeba, ale také jubilejní 50. vítězství ve WRC.

Kromě Ogierova vítězství mohlo Toyotu těšit také druhé místo Elfyna Evanse. Britova ztráta na týmového kolegu činila v cíli 32,6 sekundy. Kompletní stupně vítězů ale nakonec Toyota neobsadila. Kalle Rovanperä totiž třetí příčku neudržel. Bronz nakonec získal Thierry Neuville z Hyundaie. Belgičan tak dokázal vystoupit na pódium hned při svém prvním startu s novým spolujezdcem Martijnem Wydaeghem. U něj zatím není jasné, zda s Neuvillem nastoupí i v dalších podnicích.

Rovanperä přišel v neděli o třetí místo mimo jiné i kvůli defektu ve dvanácté erzetě. Do karet mu nehrála ani desetisekundová penalizace, kterou dostal po sobotním programu od sportovních komisařů za řezání zatáček. V cíli soutěže si musel vystačit se čtvrtým místem.

Nutno ale dodat, že stejný prohřešek jako Rovanperä spáchali v sobotu také další, mimo jiné i Neuville. Ten dostal trest pěti sekund. Dalšími potrestanými byli Dani Sordo, Eric Camilli, Yoann Bonato, Pierre-Louis Loubet, Oliver Solberg (všichni pět sekund), Adrien Fourmaux, Andreas Mikkelsen a Gus Greensmith (všichni deset sekund).

Pátou pozici obsadil při svém posledním startu se spolujezdcem Carlosem del Barriem Sordo. Šestý skončil Takamoto Katsuta, jenž se ve třinácté erzetě dostal do hodin, sedmý Mikkelsen, osmý Greensmith, který se stejně jako Katsuta ocitl během třinácté rychlostní zkoušky v hodinách, devátý Fourmaux a desátý Camilli.

Mikkelsen současně zvítězil v hodnocení WRC 2. Kromě zmíněné penalizace za řezání zatáček Nora nezastavily ani hodiny v závěrečné erzetě. Druhý Fourmaux ztratil necelé dvě minuty. Třetí skončil ve WRC 2 Eric Camilli, který kromě pěti sekund za řezání zatáček dostal také čtyřicetisekundový trest před čtrnáctou erzetou kvůli pozdnímu příjezdu do časové kontroly. Ve WRC 3 triumfoval i navzdory defektu na poslední erzetě Yohan Rossel (celkově 11.). Druhý skončil Yoann Bonato (celkově 13.) a třetí Nicolas Ciamin (celkově 14.). Bonata s Ciaminem postihly defekty v sobotu.

Body se ale samozřejmě neudělovaly pouze za výsledky v celkovém pořadí, ale také za pořadí v závěrečné powerstage, kde bodovala systémem 5-4-3-2-1 nejlepší pětice. Celkově zvítězil Ogier před druhým Rovanperou, třetím Evansem, čtvrtým Neuvillem a pátým Sordem. Ve WRC 2 skončil první Mikkelsen, druhý Fourmaux, třetí Marco Bulacia Wilkinson, čtvrtý Camilli a pátý Sean Johnston. V klasifikaci WRC 3 zvládl poslední rychlostní zkoušku nejlépe Ciamin. Druhou pozici obsadil Bonato, třetí Rossel, čtvrtou Hermann Neubauer a pátou Cédric de Cecco.

Příliš vydařený vstup do sezony nezažil Pierre-Louis Loubet, závodící za tým Hyundai M2 Competition s vozem Hyundai i20 Coupe WRC. Francouz měl potíže již v pátek, kdy havaroval v poslední erzetě dne. V sobotu se sice do soutěže vrátil, již ale s velkou časovou ztrátou. Ideální nebyla v jeho podání ani neděle. V poslední rychlostní zkoušce si totiž udělal výlet do závěje. Nakonec obsadil celkové 16. místo.

Slavně neskončila letošní Rallye Monte Carlo ani pro Olivera Solberga, pro kterého se na scéně světového šampionátu jednalo o premiéru s vozem Hyundai i20 R5. Ještě před poslední erzetou se syn rallyeového mistra světa z roku 2003 Pettera Solberga nacházel na celkové jedenácté příčce. Na poslední vložce ale boural a nakonec nedojel.

Druhý podnik sezony se uskuteční o víkendu 26.-28. února. Bude jím Arktická rallye ve Finsku.

Titulní fotografie: Toyota Gazoo Racing WRC